Hoppa till innehåll

Knewt

Medlem
  • Antal innehåll

    82
  • Blev medlem

  • Senast inloggad

Allt publicerat av Knewt

  1. Tja, man behöver nog varken vara någon "huvud expert" eller raketforskare för att lista ut att du varken kan HTML eller PHP. Btw, jag tror att du kommer få mer hjälp om du slutar att mytta, men det är bara en teori jag har.
  2. Knewt

    Min Första Sida

    Match.com har mellan 30 mars till 30 april ändrat sina ersättningar. Du får 2,5kr per klick.
  3. fan va tomt det var här

  4. Knewt

    Dead Division

    Inget som lockar mig direkt. Sidan är mörk, tråkig och det enda man får veta är att det är ett spel av något slag. Sidan skulle behöva mer färger, grafik som berättar på ett ungefär vad det handlar om, screenshot från in game och gud vet vad. Jag skulle iaf ALDRIG regga mig där om jag inte var tvungen (no offence. Designen är inte ful, bara ruskigt tråkig. Jag blir uttråkad innan jag ens hunnit kolla upp vad DeadDivision är för något). Önskar dig lycka till.
  5. Tänker mest på grafiken. Om jag jämför den här designen med det jag tidigare sett från honom så, nä, då får jag svårt me å tro att han gjort den här själv. Okej, det står Copyright by coczo, sidan ligger på din server.och det bevisar... vad? EDIT: Fast du behöver inte bevisa något, för jag bryr mig inte.
  6. Headern tar onödigt plats på höjden, folk med låg upplösning måste scrolla för att ens få syn på content. Det är inte bra. Menyn såg heller inte så bra ut. Tycker istället att du skulle kunna göra fyrkantiga menyknappar som du lägger längst ner i headern under loggan, så kan du samtidigt få upp din content högre upp på sidan. Annars, snyggt. Har dock svårt och tro att du har gjort den där själv.
  7. Äh, om du använder dig av samma layout som jag använt till ett meningslöst projekt så tänker jag inte direkt kalla in kavalleriet. Att du snor fuskbays design känns dock lite allvarligare. Kan du förklara vad för material jag har snott? Plywood och diverse tyger. Du var 8 år och skulle inreda en trädkojja med dina pappor. Minns du? Nä, jag tycker att det är ganska uppenbart. Du kan nog lista ut det själv. Alternativt läsa GoldenMew inlägg.
  8. Äh, om du använder dig av samma layout som jag använt till ett meningslöst projekt så tänker jag inte direkt kalla in kavalleriet. Att du snor fuskbays design känns dock lite allvarligare.
  9. Åh, titta, Fuskbay! Eller, nä... Det var visst en kopia. And for the record, Grozzy gjorde dessutom den nuvarande designen (den du snott) utifrån en layout som jag arbetat ut. Gav honom dock permission att sno den.
  10. ...Om man inte citerar inlägget ovan och vill använda snabbsvar, då? Jag har stört mig på att det inte fungerar att citera med snabbsvar. Vore skönt med en sådan "funktion". Javascript :)
  11. Knewt

    Min Lilla Hemsida! :d

    Det beror självklart på hur du byggt upp sidan. Gör om, gör rätt.
  12. login.php är en katastrof.
  13. Copyright © OtherStuff - 2009 Graphic's not made by us! Låter seriöst ^_^
  14. Knewt

    Internetslang

    Vi är i full gång med att koda en medlemsfunktion och funktioner kring det. Förhoppningsvis är vi färdiga runt jul, men vi skulle nog klara av att bli färdiga till nästa månad om vi bara lyckas dra fingrarna ur ärslet. Väldigt tveksamt dock. Versionnumret kommer att bli 2.5. :)
  15. Man skulle ju kunna konstruera låsfunktionen på samma sätt som på f.nu (grannsidan) för att slippa problemet som fanns på travians forum. Medlemmar kan låsa sina egna trådar, men de kan inte låsa upp dem om en moderator har låst, bara om de själva har låst. Men man kan väl lika gärna anmäla tråden och be en moderator att låsa, som någon på sida 1 sa. ^_^
  16. Knewt

    Internetslang

    Ah, ska se vad jag kan göra åt det. =)
  17. Knewt

    Internetslang

    Mo, vi håller just nu på att utveckla en medlemsfunktion, dock i snigelfart. Fast jag tror inte så mycket på ett forum eller en chatt. Är inte den typen av webbsida som vi strävar efter att utveckla.
  18. Vit text på mörk bakgrund känns både oproffsigt och jobbigt imo, försök lägga text på ljusare färger. Gillade heller inte menyn och rubrikerna, för simpelt. Sen, kanske fixa en loginruta som man slipper klicka sig till? Försök följa web 3.0. Ett bra koncept räcker inte för att locka folk, hemsidan måste se inbjudande och proffsig ut också. Men jag ska inte låta så förbaskat negativ. Härlig ide och bra jobbat, men tänk på det där ^
  19. Knewt

    Frinkleweb

    I liek headern, men den var för hög. Blir jobbigt att behöva scrolla för att se innehållet, om du förstår vad jag menar.
  20. Knewt

    Internetslang

    Hallå igen! Tack för all kritik, men nu vill jag ha ännu mer i och med att sidan uppdaterats till version 2. =) http://www.internetslang.se
  21. Jag trodde först att sidans stilmall inte lästes in, i och med att sidan bara består av svart text placerad lite var som. Men jag märkte sen att det inte var så, och råder dig därför till att läsa CSS. Jag testade inte spelen och har ingenting att säga om dem, därför så tänker jag inte säga så mycket mer. Källa på att smilies är den enda korrekta stavningen, tack. Wikipedia kallar det för "Smileys" och "Smiley" får fyra gånger fler träffar än vad "Smilie" får på Google. När man söker på "Smilie" så står det även "Menade du: smiley". Kan du hitta en mer pålitlig källa så ger jag mig.
  22. Need For Speed Undercover och Call of duty 3. (:
  23. Knewt

    Call Of Duty Waw

    Tror det ska gå att ta filen från mappen och sedan spara, och skicka över till den andra datorn. Google är din vän.
×
  • Skapa ny...