↗ till inlägget
Asså har dom i skolan hjärntvättat er elr?
Hur f*n kan man tycka om skolan?!
Så länge leder ju: jag är glad att få uttbildning.
Men det är ine jag, på internet finns allt nu för tiden.
Dom kommer kanske hitta på att man slipper skolan och år ett chipp inplanterat i kroppen så att varje dag lär du dig så mycket som i skolan!
typiska funderingar från en 11-åring :P
Det där med ett chip i hjärnan är rent utav livsfarligt och kommer aldrig att fungera, för det första så kan inte kroppen kommunicera med ett chip för ett chip är gjort av plast och metall och vi är anatomiska och för det andra så behövs ett batteri för att chippet ska kunna fungera utan aslutning till ett nät-uttag.
Det är bra att vi alla får gratis utbildning, och det är tråkigt att vissa inte tycker det. Men å andra sidan så behövs det ju städare och sopgubbar också, så trots allt gör det väl inget. Man kan välja vad man vill ha för framtid, vill man ha ett bra jobb så får man jobba hårt i skolan, och så ska det vara också, man måste kämpa för att få det man vill ha. Jag tycker att skolan är kul eftersom att jag går i gymnasiet och har själv valt vilka ämnen jag vill läsa.