↗ till inläggetSaken var ju den att man inte trodde att han skulle genomföra det. Men när det är så, så är det lika bra att inte öppna käften och skriva.Jag har nött igenom tråden på flashback nu.
Fan vad jag stör mig på folk som önskar han lycka till osv! Jag skiter i om det finns många som fejkar, men man behöver ändå inte uppmana till att han ska göra det.
Kille Hängde Sig Själv Live
↗ till inläggetKommer inte kunna somna.. :huh:Video på självmordet, kolla på egen risk.
↗ till inläggetMycket möjligt att det var det han ville.Det finns en anledning till att han live-streamade detta. Han ville att många skulle se och därför är det inte respektlöst att kolla på filmen.
Men seriöst, hur sjukt låter inte det egentligen?
↗ till inläggetMan är sjuk om man är självmordsbenägen...↗ till inläggetMycket möjligt att det var det han ville.Det finns en anledning till att han live-streamade detta. Han ville att många skulle se och därför är det inte respektlöst att kolla på filmen.
Men seriöst, hur sjukt låter inte det egentligen?
↗ till inläggetJo, jag vet. Ville bara påpeka att det inte är respektlöst mot honom att se filmen.↗ till inläggetMycket möjligt att det var det han ville.Det finns en anledning till att han live-streamade detta. Han ville att många skulle se och därför är det inte respektlöst att kolla på filmen.
Men seriöst, hur sjukt låter inte det egentligen?
↗ till inlägget"Hejjade" är väl fel ord, kommer typ 100 trådar per dag om att folk ska ta livet av sig, kanske en på tusen är seriös och inte trollar, folk trodde att han trollade och trollade tillbaka.Flashback är typ nere nu eller något, men det jag tycker är sjukast hur vissa användare liksom "hejade" på händelsen etc.
Han skrev även ett självmordsbrev på facebook som hans kompis postade på flb.
↗ till inläggetJo, jag vet. Ville bara påpeka att det inte är respektlöst mot honom att se filmen.↗ till inläggetDet finns en anledning till att han live-streamade detta. Han ville att många skulle se och därför är det inte respektlöst att kolla på filmen.
Mycket möjligt att det var det han ville.
Men seriöst, hur sjukt låter inte det egentligen?
Men vad vinner man av att se på när någon tar självmord? Okej du kanske ser hur sorgligt det är men ändå..
En kompis la upp det här på Facebook. Helt knas. :huh:
Hämskt att den första kommentaren är "Lycka till med det"
↗ till inläggetÄr jag den enda som inte kommer kolla på bilderna? xD
Jag är grymt nyfiken, men det känns onödigt..
Hur frestande det än må vara, gör inte det. Mådde hur illa som helst efteråt..
↗ till inläggetDet finns en anledning till att han live-streamade detta. Han ville att många skulle se och därför är det inte respektlöst att kolla på filmen.
Det kanske inte är respektlöst att titta på det, men jäkligt onödigt. Riktar detta även mot mig själv, för jag tittade också, någonting som jag ångrar väldigt mycket.
Jag har sett många sjuka videos i mitt liv, har sett huvuden som skurits av, har sett killar blivit slagna med hammare, borrade med borrar, många saker..
Men det här är nog det sjukaste jag sett på länge.
Jag kommer drömma mardrömmar, jag kommer se hans blåa ansikte, som sedan blir vitt igen...
Gonatt.
:(
↗ till inläggetOch du tror fan han var seriös?Hämskt att den första kommentaren är "Lycka till med det"
Kan sätta en hundring på att mer en 50% trodde denna person var oseriös innan han gav oss länk.
Jebus... Varje dag bevisar mänskligheten att den är dum och ego. Rest in peace.
Kollade på videon bara för att se om det var sant, kollade tills han satte nätverkskablen runt halsen sen stängde jag av.
↗ till inläggetMen det sjukaste var ju att folk på flashback satt och skrev efter att han hade hängt sig, utan att ringa polisen eller något. Jag kan förstå att man är jävligt chockad, men ändå. Killen satte nätverkskabeln runt halsen ca kl 13:13, polisen fick larmet kl 13:44..↗ till inläggetOch du tror fan han var seriös?Hämskt att den första kommentaren är "Lycka till med det"
Kan sätta en hundring på att mer en 50% trodde denna person var oseriös innan han gav oss länk.
↗ till inläggetFan.. Höll just på läsa tråden på fb, men då hänger sig sidan igen.
Tragiskt att sånt här händer. Man får hoppas att folk tar det mer seriöst, innan personens död, om något liknande skulle hända.
HAHA VAD ROLIGT
Videolänken funkar heller inte längre, nån som har en annan? D:
Vill se ju.
↗ till inläggetBlev lite fel. Jag tänkte inte på det.↗ till inläggetFan.. Höll just på läsa tråden på fb, men då hänger sig sidan igen.
Tragiskt att sånt här händer. Man får hoppas att folk tar det mer seriöst, innan personens död, om något liknande skulle hända.
HAHA VAD ROLIGT
Videolänken funkar heller inte längre, nån som har en annan? D:
Vill se ju.
Här har du fruktis. Hängnignen Jag ansvarar inte för mardrömmar inatt ;| Sett videon och bilderna, såg tråden på flashback när den var ny och trodde att killen trollade som alla andra som skapar såna trådar, följde tråden hela vägen och för varje inlägg han skrev så blev det mer trovärdigare. Såg live sändningen och jävlar vad man hajjade till när han satte sig ned... När hans ansikte blev blått så tänkte jag, Vafan kollar jag på egentligen?! Den videon är den värsta jag sett i mitt liv,ever... Undra om han suttit på sig den där t-shirt med mening, står : Just do it på den riktigt sjukt...Undrar ni något så är det bara att fråga på...
Helvete vad flashback är hemskt, de har gjort en tråd där de skämtar om hans död.... Idioter!!
R.I.P Marcus Jannes
Här är de tre sista inläggen han gjort...
Jag är en kille på 21 år.
Jag har ett bra liv, pluggar i min egen takt, egen lägenhet, bra inkomst från försäkringskassan (aktivitetsersättning + bostadstillägg).
Har aspergers syndrom / högfungerande autism.
Är överdrivet sårbar (känslomässigt)...
Har rätt dålig social förmåga vilket gör mig till en något ensam person.
Tycker att jag har haft en bra uppväxt trots mycket krångel i skolan.
Makes no sense att jag vill ta livet av mig? Nä jag vet
Hans tredje sista inlägg...
Börjar känna att jag håller på och ändra mig om jag vill ta livet av mig, så jag får skynda på mig lite...
ftp://85.24.192.65:56000/ <- kopiera + klistra in, fungerar inte annars
Användarnamn: user
Lösenord: pass
Edit: väntar på att lite fler ska hoppa in hehe
Hans näst sista inlägg...
alright lets do it
Sista inlägget av Marcus,tragiskt fan...
Ännu bättre länk: http://www.liveleak.com/view?i=5e3_1286805999
Usch och fy, kolla på egen risk.
Att sådant ska hända :/
↗ till inläggetÄnnu bättre länk: http://www.liveleak.com/view?i=5e3_1286805999
Usch och fy, kolla på egen risk.
Att sådant ska hända :/
Ja, det där var ju trevligt. Har ärligt talat sett mer otrevliga saker, men
det här var ju liksom lite mer... intimt. Trodde dock inte att han skulle göra
det i den där konstiga ställningen. Var mer inne på klassiska stilen att hänga
sig på, typ stå på en stol och sparka undan den, men whatever.
Att det här ska vara något folk blir upprörda över är för mig underligt. Han verkade
in i det sista nöjd med sitt beslut, även om han säkert inte riktigt tänkte helt klart just då.
Folk tar livet av sig hela tiden utan att få så här mycket medial uppmärksamhet. Bara för att
Flashback-snubbarna såg på utan att de flesta gjorde något så betyder inte det att man ska ojja sig över det. Människor är morbida och fascinerade av sådant här, i synnerhet när det är anonymt över Internet, även om de inte skulle erkänna det inför folk, så varför är ni förvånade? Sen var det säkert också många som aldrig riktigt förstod att det var helt på allvar, och det kan jag också förstå. Han var ju så skämtsam och gladlynt över det.
Jaja, hur som helst är det väl egentligen inte så mycket att diskutera. Snubben är död, må han vila i vilken frid som nu än väntar honom. Vi visste sen långt tidigare hur Flashback (och Internet i allmänhet) fungerade och betedde sig, så det är inget att bli upprörd över. Skärp er nu och sörj i tystnad, om ni känner för det.