Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

Skrivet

vilken ska man köpa xbox 360 eller ps3. ps2 har jag och det är chippat och jag har 87 spel till det men jag tycker inte den är bra. är ps3 bättre en ps2?

 

hur mycket kostar båda?

 

snälla svar!!!

Gäst mrpiggy
Skrivet

jag tror att ps3 kommer att bli bättre! fast xbox 360 kommer före och skulle den skulle kosta mindre(eftersom dom ville få fart på försäljningen innan ps3 kommer ut :D )

Skrivet

jag tror att ps3 kommer att bli bättre! fast xbox 360 kommer före och skulle den skulle kosta mindre(eftersom dom ville få fart på försäljningen innan ps3 kommer ut :D )

 

tror du att man kan spela xbox 360 spelen på xbox.

  • 3 veckor senare...
Skrivet (redigerat)

Meningen är att Xbox 360 ska vara helt bakåtkompatibel, vilket betyder att alla Xbox-spel ska kunna köras med 360. Däremot är den inte bakåtkompatibel ännu, utan fungerar endast med de stora titlarna..i framtiden ska alla fungera dock.

 

Jag hade nog väntat till PS3 eller rättare sagt, jag SKA vänta på PS3 då det faktiskt kommer att bli mycket bättre än 360.

 

Det e bara att kolla på INFO

 

Read 'em and weep xboxlosers...haha

 

Tänk speciellt på att 360 har EN teraflop...medan PS3 har TVÅ...

Alltså DUBBELT.

---------------------------

EDIT

 

Ang. PS3-pris: Killarna på Sony har sagt att de ska säljas för mindre än 50000yen vilket motsvarar ca 3500 svenska kronor

Redigerat av Jokinen
Gäst Fatosh
Skrivet

PS3 är dyr eftersom den har dyra saker.

 

Xbox360 kommer kosta cirka 2500 kr har jag för mig.

×
  • Skapa ny...