Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

Gäst Fatosh
Skrivet

Skaffa mewtwo från pokemon röd blå gul grön och slå ut alla.

Skrivet

Finns det något bra sätt att besegra the elite four på pokemon silver...?

 

Att ha en upp sättnig av Pokémon som har över level 60...

Skrivet

mina har så låg level... fattar inte varför, har gjort allt som man ska, tror jag...?

 

Om de har låg level så träna upp dom tills de blir starkare. Det finns många knep för att träna effektivt men det jag brukar använda är att träna på ställen där dina motståndare är 3-7 lvls under den du tränar. Sen brukar jag träna en Pokemon i taget ganska jämnt, försök att träna upp alla till 40 först, sen till 45 och sen till 50. ;)

När det gäller Elite Four kommer jag inte ihåg vilka tränare det var i G/S/C-spelen men använd 1 Pokemon till varje tränare (Respektive tränares svaghet, dvs på Gräs använder du Eld osv.)

Den sista Pokemonen har du till Rivalen! (Självklart kan du använda andra Pokemon mot de andra tränarna också, om de huvudsakliga Pokemonen svimmar!)

Försök också att ta med dig många Max Potions och Reviev när du möter Elite Four!

Som en sista sak, använd PP up på de attackerna du har 5 av, det kan bli väldigt användbart med en extra attack av den bästa attacken i Elite Four! ;)

  • 4 veckor senare...
Gäst ymphinorx
Skrivet

mina har så låg level... fattar inte varför, har gjort allt som man ska, tror jag...?

 

Använd hällre hyperpotion än maxpotion.

De är billigare.

×
  • Skapa ny...