Hoppa till innehåll

Jönssonligan - Jakten på mjölner


Rekommendera inlägg

Gäst Predator
Skrivet

Hej, vet nån vart det finns spelguide till Jönssonligan - Jakten på mjölner? Den på jonssonligan.com hjälper inte mycket. Men problemet är, vad ska man göra efter att man sprängt betongdörren till Rasmusens forskningscenter? Har hittat en rumsbeskrivning och nåt runskriftslexikon, sen en sak till, hur läser man rumsbeskrivningen, det går ju inte att läsa den.

Skrivet

Det finns en guide på fuska.se!

Du skall öpna kassaskåpet på ett kontor där. Koden står i telefonkatalogen under frans jäger!

Gäst Predator
Skrivet
Det finns en guide på fuska.se!

Du skall öpna kassaskåpet på ett kontor där. Koden står i telefonkatalogen under frans jäger!

men jag hittar inte kassaskåpet, det enda kassaskåpet jag sett är på harrys vind. en sak till, hur läser man rumsbeskrivningen, eller går det inte?

Skrivet

du ska ha en dyrk som rangnar dyrkar upp låset med vid den där dörren som e på en trappa o rumet me trappan e de en vakt som du ser skuggan av i bland o du åker fast om du går dit!

Skrivet

När du har kommit förbi dörren som vanheden skall dyrka upp så får du leta kontor tills du hittar rätt! I det rätta kontoret finns det ett kassaskåp koden till kassaskåpet är 53120. Funkar inte den koden så gå till telefonboken som är på skrivbordet och kolla under Jäger Franz så finns den där. Smart, eller hur! När du kommer upp för trappan så är det mörkt det finns en lysknapp om du följer gången!

Sen kommer guiden på www.jonssonligan.com att hjälpa dig mycket! Den hjälpte mig i alla fall!

Ps: Du behöver inte åka till städerna i ording men du måste ta berlin sist!

Jag har varvat hela spelet så du kan fråga mig om allt som har med detta spelet att göra.

 

Lycka till!

Skrivet
Berlin är lätattas ju jag har alltid tagit den först...

 

P.S. Jag har klarat ut hela spelet.

 

Jag tar alltid berlin sist!

Jag tycker att paris är lättast!

Ps:Jag kan mycket om Jönssonliganspelen så säg till mig om du får problem!

Gå med i konversationen

Du kan skriva nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Svara på det här ämnet...

×   Klistrade in som rich text.   Klistra in som vanlig text istället

  Endast 75 emojis är tillåtet.

×   Din länk har automatiskt inbäddats.   Visa som en länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigeraren

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller infoga bilder från URL.

×
  • Skapa ny...