Vem vinner?
Argumentera, tack.
Varför tycker ni som ni gör?
Är det någon som har påverkat er att tycka som ni gör?
Vem vinner?
Argumentera, tack.
Varför tycker ni som ni gör?
Är det någon som har påverkat er att tycka som ni gör?
Jag tror och hoppas på att Sossarna vinner.
Mest för att Göran Persson är en bra ledare som förtjänar att stanna kvar efter ha varit ganska länge statsminister.
Dessutom så tycker jag inte att Fredrik Reinfeilt ( Stavning ) passar som statsminister, eftersom han har inte " Ledar känslan " om man säger så, han kan helt enkelt inte leda ett land.
Han och hans parti har faktiskt fått en del röster pga att han har uttnyjat Socialdemokraternas dåliga situation genom att kritisera dem.
Inte alls något fint att göra, men vad ska man göra, dem är ju politiker.
Jag tror att socialdemokraterna vinner. Jag kan inte såmycket ompolitik förutom det jag har läst i skolan och när vi har gjort arbeten om olika partier och jag fick göra om kristdemokraterna och vad jag läste om dem var ju inget direkt positivt valresultat genom åren.
Sossarna för mig. Arbetarpartiet har jag hållit för nu ett tag faktiskt. Alla ska kunna ha ett jobb trots att de inte har kunnat få något innan.
Men de skulle faktiskt kunna förbättra partiet istället. Göran är en bra Statsminister men han håller inte greppet längre för mig. Och även så vill jag veta vart alla dessa pengar tar vägen som vi betalar som skatt. Trots att man får gratis sjukvård tills man fyllt 18 år.
Det fanns visst redan en sån här tråd, men eftersom att en mod har gjort den så antar jag att det finns en anledning ;)
Hursomhelst vill jag att Vänsterpartiet ska vinna. Många har kritiserat deras stös för bidrag och höjda skatter, vilket jag ser är rätt. De höjda skatterna kan ge penger till sjukvård, skolor e.t.c. Utan skatter skulle man kanske tvingas att betala för bra sjukvård och bra skolor, och det skulle man knappast spara pengar på. Plus att dagis och underhållnings faktorer såsom opera och teater skulle börja kosta förfärligt mycket. Och biblioteken skulle kanske måsta ta betalt för att låna ut böcker. Och bidrag är bra, de hjälper folk som har en snar ekonomi, såsom studenter, arbetslösa och pensionärer.
Men jag tycker att sossarna duger. De är inte perfekta, men det funkar.
Kristdemokraterna har en bra ideologi så vi tar dem
Sverigedemokraterna kan ju burn i hell
Sverigedemokraterna ska jag rösta på. De har en viss kombination av det som jag håller på. Miljön, bland annat, utan att behöva betala skatt för stadsjeepar. Å lite andra smågrejjer. Många med mig kommer rösta på dem å hoppas på att de kommer in i riksdagen.
Jag röstade på (s) p.g.a. sättet som frågan var formulerad. (s) är Sveriges största parti och kommer förmodligen även fortsättningsvis vara det. Därför är de ju de som vinner, men det är en annan sak om de lyckas bilda regering. Det vore dessutom bäst att (s) får mycket röster för annars drunknar (mp) och (v) i mängden och deras röster kommer inte att höras. Egentligen så skulle jag själv rösta antingen på (mp) el. (v), men det är svårt att välja. De har båda nämligen en bra mix av rätta åsikter.
Moderaterna. Orkar inte motivera, ni vet vad jag tycker.
Några vet, men inte alla. Motivera eller riskera att ditt inlägg raderas. //epaaj
tycker kristdemokraterna eftersom dom inte har några dumma/idiotiska ideer som alla andra partier. folkpartiet är rätt bra också, kommer ihåg att do mville innföra att innan invandrare fick medborgarskap skulle dom lära sig svenska(tyckte det var en rätt bra idee)
Socialdemokraterna hoppas jag kommer vinna, egentligen är jag mer vänster än socialdemokraft men dom svenska kommunisterna är inte för bra =(.
Min högsta önskan är att piratpartiet _INTE_ kommer in i riksdanwhatever.
Väntar på Burken_BJs kommentar i denna tråd.
Själv röstade jag på Sossarna för att jag tänder på GP.
tror att sossarna vinner och hoppas på det. Synd bara att GP inte altid håller vad han lovar men han har blivit bättre på sistonde
Det är väl inget parti som håller allt de lovar. De säger bara en massa bra för att folk ska rösta på dem.
röstar på sossarna dom har styrt sverige i över 80 år totalt och det har ju bara gått bättre och bättre för oss i detta land.
Sen att man kritiserar dom för det där med tsunamin tycker jag är lite huxifluxit eftersom inte äns sossarna vet att det kommer dyka upp en stor katastrof på andra sidan jordklotet
Heja sossarna!
är du dum eller ? Det har gått åt skogen för Sverige.
Min röst gick till Socialdemokraterna, vet inte varför men dem känns bäst iaf.
↗ till inläggetröstar på sossarna dom har styrt sverige i över 80 år totalt och det har ju bara gått bättre och bättre för oss i detta land.
Sen att man kritiserar dom för det där med tsunamin tycker jag är lite huxifluxit eftersom inte äns sossarna vet att det kommer dyka upp en stor katastrof på andra sidan jordklotet
Heja sossarna!
Bättre å bättre? Det har snarare bara gått neråt... All denna invandring å arbetslöshet å ökad brottslighet.. Kallar du det för att det gått bättre?
Och du tror att det blir bättre med Sverigedemokraterna, som vilt kommer slänga ut invandrare?
↗ till inläggetOch du tror att det blir bättre med Sverigedemokraterna, som vilt kommer slänga ut invandrare?
De kommer inte slänga ut dem vilt bara sådär, men ja kan tänka mig att d slänger ut dem som inte har fått någon form av asyl än. Å de e ju bara bra, för vi kan ju inte ta hand om alla. Kalla mig inte rasist bara för ja säger det för d e jag inte men vi kan ju faktiskt inte det. Det enda socialdemokraterna tänker på, det e pengar. Är det ingen av er småttingar som förstår det?