💬
Logga in
Fuska.se

Zelda Tp

17 svar · startad

Nivå 4 · Lärling
Trådstartare #1

Asså e det någon som har spelat The legend of zelda twilight princess på både GC och Wii asså jag har gjort det och då märkte jag att allt var tvärtom asså om man säger såhär husen ligger te höger på GC så ligger dom te venster på Wii någon som vet varför det e så asså har undrat det sen min vänn köpte tp te sitt wii o jag skulle hjällpa honnom snälla svara måste veta :S

Nivå 2 · Novis
#2

Allt är spegelvänt eftersom att i Gamecube version är det som vanligt, man märket det för att Link är vänsterhänt som han jämt är.

 

I Wii är det dock programmet pga Wii kontrollerna eftersom dom flesta är högerhänt, just därför har de gjort spelet till Wii spegelvänt så det passar till högerhänta. Link har alltså här svärdet i höger hand.

 

Men allt i spelet är spegelvänt, det är ända skillnaden.

11 Feb 2007
Nivå 4 · Lärling
#3

Jag tycker det är dåligt, Link har alltid varit och ska vara vänsterhänt.

Nivå 12 · Mästerfuskare
#4

Saker och ting kanske borde vara som det brukar, men det skapar problem då de flesta människor är högerhänta.

 

En kompromiss kanske vore att få välja att spela spelet som höger- eller vänsterhänt?

Nivå 2 · Novis
#5

Tycker jag också, eftersom de som då är vänsterhänta får då problem med spelet.

Nivå 5 · Fuskare
#6

Innan Wii skulle släppas trodde jag man skulle kunna välja vänster eller höger hänt.

Blev lite besviken när man bara kunde spela som högerhänt. OBS, jag är inte vänsterhänt. :P

12 Feb 2007
Nivå 2 · Novis
#7

Annars kunde ju Nunchuken vara svärdet istället.

Nivå 5 · Fuskare
#8
↗ till inlägget

Annars kunde ju Nunchuken vara svärdet istället.

 

Näääh.. Det passar nog inte :blink:
13 Feb 2007
Nivå 4 · Lärling
Trådstartare #9

rätta mig om jag har fel så dom ändrade hela spelet te andra hållet istället för bara handen han håller svärdet LOL!

Nivå 2 · Novis
#10
↗ till inlägget

rätta mig om jag har fel så dom ändrade hela spelet te andra hållet istället för bara handen han håller svärdet LOL!

 

Helt rätt.. men det blev nog inte mkt att ändra, bara att spegelvända allting utom teaxten, men dom fick ju göra så att t.ex att östra delen av hyrule inte heter West Hyrule Field.

 

Men så har vi ju slangbellan och bågen också, dom måste man ju peka på skärmen med och kan man peka med nunchuken? Någon som vet?

Nivå 10 · Veteranfuskare
#11

Hmm, då blir det helt konstigt för mig eftersom jag är vänsterhänt.

Men jag har GC versionen av The legend of Zelda: Twilight princess.

 

Jag tycker det ska finnas att man får välja vilken hand Link ska hålla den svärdet i.

14 Feb 2007
Nivå 4 · Lärling
Trådstartare #12

Jamed :) fasst även om dom ändrade allt te spegelvänt så kunde dom ju bara ändrat handen eller gjort en speciel wii kontroll som e för vänsterhänta ;)

15 Feb 2007
Nivå 5 · Fuskare
#13

a gjort det när jag spela på gc blev helt förvirrad för det va tvärt om :blink:

16 Feb 2007
Nivå 2 · Novis
#14
↗ till inlägget

Jamed :) fasst även om dom ändrade allt te spegelvänt så kunde dom ju bara ändrat handen eller gjort en speciel wii kontroll som e för vänsterhänta ;)

 

Du har inte märkt att man kan hålla den i vänster hand? :huh:
2 Mar 2007
#15
↗ till inlägget

Annars kunde ju Nunchuken vara svärdet istället.

 

Jag tror inte det är möjligt eftersom det bara finns en accelerator i Nunchuken och ingen koppling till Sensor bar. Det skulle nog bli problem eftersom man använder Wiimoten till sikte...

4 Mar 2007
#16

det jag inte fattar är varför dom inte bara vände på link?

 

 

 

 

för jag spelar gc verisionen och mina kompisar spelar på wii. det är asdrygt(!!!)när jag sak hjälpa dom.

Senast ändrad:

Nivå 6 · Fuskare
#17

Då hade dem varit tvungna att vända t ex alla dörrar också, så det var nog lättare att bara spegla spelet.

5 Mar 2007
Nivå 5 · Fuskare
#18

jo men jag skulle f*n trännat upp min vänster om man hade kunnat köra som vänsterhänt

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in