Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

Skrivet

Hej.

Jo när jag satt ute på datorn så kom det upp en ruta som det stog " explorer svarar inte" då tryckte jag på ok.

Sen så skulle jag stänga av datorn så kunde jag inte få fram start meny, alltså fältet, då stängde jag av datorn via knappen, å drog ur sladden till datorn, väntade en timma, startade men fältet kom inte upp.

Jag tryckte på ctrl+alt+delete kollade på saker där men kom inte fram till nått, så nu undrar jag, hur går jag tillbaka start menyn?

 

Och snälla inga google saker..

Gäst Bf2-nörden-Niclas
Skrivet

Tryck ctrl-alt+delete

 

Gå till arkiv och välj "Ny aktivitet (Kör...)"

 

Skriv explorer.exe och välj OK.

 

Nu sk du få tillbaka startmenyn. Men jag vet inte om du kommer ha kvar den när du har startat om datorn.

 

Skrivet

Det är mysko. Brukar hända mig ibland när nått program krånglar o så stänger ja av det via aktivetetshanteraren.. Men det kommer ju tillbax efter nån sek eller två..

 

Det låter lite som ett virus, tycker jag.. Sök igenom datorn me det du har eller ta datorn till nån service som får rensa ut burken åt dig..

Gå med i konversationen

Du kan skriva nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Svara på det här ämnet...

×   Klistrade in som rich text.   Klistra in som vanlig text istället

  Endast 75 emojis är tillåtet.

×   Din länk har automatiskt inbäddats.   Visa som en länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigeraren

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller infoga bilder från URL.

×
  • Skapa ny...