Gäller Pc.

Det är lättare att döda hunters med pistolen/basha dem, Bashar du dör de direkt MEN vad du än gör så använd inte bazookan på Death Island för de första hunters utan spara den till längre fram på kartan. Hej.

Om ni har kommit till banan efter rymdvarelsernas skepp så kommer ni snart att stöta på stora varelser som har en sköld och skjuter laddad (typ pistol) skott mot er. De är nästan omöjliga att döda på långt håll om de har skölden uppe.

Men det finns ett sätt. De har en tendens att attackera med slag om man kommer för nära. Då ska man satsa på att springa på sköldsidan för att de ska missa(utfall). Sikta sedan på de gul/orange aktiga områdena. Detta kommer kräva ungefär två omgångar med geväret eller ett magasin med pistolen.

Möter man dessa med en massa andra ska man helst ta ut de andra mindre först. De med svärd är absolut mest viktiga att slå ut. Dessa tar hela skölden om de träffar.

Hoppas att detta hjälper er

/Kenichi