nintendogs - Dachshund & Friends: Tips för dig
för Nintendo DS.
Här är hundraserna och de nya platserna du kan låsa upp i Nintendogs - Dachshund & Friends.Yorkie Collect: 2000 Trainer Points
Shiba Inu Collect: 4000 Trainer Points
Desktop: Collect 6000 Trainer Points
Cavalier K.C. Spaniel: Collect 8000 Trainer Points
Pembroke Welsh Corgi: Collect 10,000 Trainer Points
Seaside: Collect 12,000 Trainer Points
Shetland Sheepdog: Collect 14,000 Trainer Points
Miniature Schnauzer: Collect 16,000 Trainer Points
Outer Space: Collect 18,000 Trainer Points
Boxer: Collect 20,000 Trainer Points
Toy Poodle: Collect 22,000 Trainer Points
Northern European: Collect 25,000 Trainer Points
German Shepherd: 30,000 Trainer points
Miniture Pinscher: 35,000 Trainer Points
Lab. Retrieiver: 40,000 Trainer Points
Urban Living: get 40,000 trainer points
Chihuhua: 50,000 Trainer Points
Dalmatian: När du är ute på promenad kanske du hittar ett föremål som heter "the firemans hat". Om du sedan går till kenneln ser du att du kan köpa en dalmatin.
Jack Russel Terrier: När du är ute på en promenad kanske din hund hittar en present som innehåller "the Jack Russel Book".När du sedan går till Kenneln så kan du köpa en Jackrussel.
Är inte hundra % säker på att detta funkar!
1. Tricks: Om du har lärt dig alla tricks, som t.ex. sit, lie, shake m.m. och vill ha ett till, så kan du t.ex. göra så att hunden sitter, ta upp tassen och säga ett kommando. När du har upprepat det några gånger så hunden har lärt sig trickset så kommer hunden göra vacker tass. Eller så gör du som rulla runt (roll over) men avbryter efter halva trickset. Då kommer hunden ligga död. Du kan hitta på andra tricks också såklart...
2. Promenader: Om du är på en promenad, så är det verkligen värt att gå förbi några "?". Antingen träffar du någon annan och får tips eller så kommer hunden med en present. Ju mer tränad hunden är desto bättre present får du. Om du går ut ofta med en hund så kommer den vilja gå längre och du kan få mer saker.
3. Tonfall: När du ropar på hunden eller säger ett kommando så ska du ha samma tonfall. Det är lättare då.
Om du är ute och går med din hund så ska du gå in i parken.
När du är där så byter du accesoar på din hund och då sparas spelet och du kan stänga av spelet, sen är det bara att slå på spelet och du kan gå ut direkt med din hund igen utan att vänta 1 halvtimme.
Här kommer ett bra tips om man vill ha en hund som inte finns på sitt Nintendo Dogs t.ex. Shetland sheepdog (mini collié)
Om du har en kompis som har en annan typ av Nintendo Dogs och har en hund som du gärna skulle vilja ha? Då är det enkelt. Man startar sitt DS och går in på Nintendo Dogs och sedan på "Go Out" och så klickar du sedan på "Bark Mode" (både du och din kompis) Och väntar tills ni får kontakt med varnndra och så väljer ni att gå ut med den hunden som din kompis inte har, och när hundarna träffar varndra och lekt lite och du sedan går tillbaka så har du fått din kompis hundras i kennlen !
O.B.S Detta brukar bara fungera en gång så man får vara noga med vilken ras man vill ha.
Här är ett kul trix!
Lär hunden hoppa och sitt sen så säger du "SITT" och när hunden har satt sig ner så säger du "HOPPA".
Nu kommer hunden att göra en bakotvolt!
OBS! Jag tror detta funkar på alla Nintendogs men jag har inte testat.
När du skulle vilja ha en bra hund i agility snappt då har jag en lösning om du har en hund som inte är bra på en specielt hinder sååå om han/hon misslyckas så gör det igen,igen,igen,igen och igen då kommer han/hon var snapp och han/hon kommer typ aldrig misslyckas
hoppas att det var bra
PS.när ni går till agility banan försök att bli så bra som mögligt på en omgång där
//CONTRA//
Ont om dollar, kan inte köpa mat åt hunden? ,osv..
Det bästa sättet är att träna hunden i Agility. Eller visst, det finns ju andra tävlingar att tävla i men jag tycker Agility är lättast att vinna pengar på.
För dig som inte vet och kanske precis köpt spelet:
-Så här gör du-
* Gå ut på promenad, välj vilken hund du vill träna agility med (om du har flera) sedan målar du en väg på tutchscreen skärmen och senan "gå". När du väl är där så börjar du träna din hund/valp. När du tycker din hund kan tillräckligt så går du där ifrån.
* När du kommit hem trycker du på "Go out", sedan "contest" och väljer agility. Det finns olika klasser, och klassen höjs för varje Agility bana du klar och kommer 1:a, 2:a eller 3:a. Men om du förlorar en klass sjunker klassen. Dom olika klasserna är; Beginner class, Open class, Expert class, master class och Championship.
* Man vinner olika summa dollar för vilken klass man klara och om man kommer 1:a, 2:a eller 3:a. Exakt hur mycket man vinner för varje klass har jag inte koll på derekt. Det står när man vunnit ett pris för hur mycket dollar man vunnit.
* Man kan endast tävla 3 gånger per dag med samma hund - dåligt tycker jag.
Men i alf, jag har vunnit ganska mycket genom detta. Har nu 32.000 dollar :P Pröva du oxå!
Hej nu ska jag berätta om hur man får bra saker när man går ut på promenad med hunden. Man ska ge hunden Lucky collar att ha på sig. Också ska man ha Clover clock. Och om man har ett rymdrum så får man rymdsaker. Jag har redan fått en metiorit och en leksaks raket.
Och ett till tips. Om du inte har tillräckligt med pengar och inte vill tävla så kan du sälja dina saker som du har många av.
Av:Martin.
Gillar du att lära hunden olika saker, men inte kommer på fler? Här är några exempel som du kanske inte lärt din hund/ hundar
. Sitt
. Ligg
. Rulla runt
. Vacker tass
. Hoppa
. Skaka
. Nysa
. Död
. Stå upp
Kommer inte på fler just nu´, behöver mitt DS för att se vad jag mer kan isåfall :P
Se mer från detta spel:
Om detta fusk
Senast uppdaterat:
May 2011
Tack till:
Chilli, contra, Emmi, Fuskaren2, pokemon123, Sara93, ThaEgg, Tilda, Yamio.
May 2011
Tack till:
Chilli, contra, Emmi, Fuskaren2, pokemon123, Sara93, ThaEgg, Tilda, Yamio.
Hjälp oss!
Ser du något stavfel eller vet du om något fusk som fattas i texten? Eller kanske känner du för att snygga till sidan lite? Hjälp oss genom att skicka in en ändring av fusket.