Jak såk en enngel i mitt runm,, jag sver!!!!!
Tror Du På Gud?
↗ till inläggetJag. Det fattar jag inte. Jag är varken kristen eller Big Bang troende. Det hade sett väldigt korkat ut om det var en kristen som sa det, därför sa jag det åt dom. Men alltså, grejen är inte den att ajg vill ha bevis för detta påståendet, utan bara för att meddela er om att man inte kan veta om Gud finns eller inte. Man kna inte säga, Gud finns, eller, Gud finns inte. Eftersom inget är bevisat.↗ till inläggetFinns massa andra anledningar för att man "tror" på Gud.Tror man på gud så tror man för att man behöver nåt som fyller livet.
Som t.ex att man är osäker på vad som egentligen skapade världen så tror man nästan alltid först på Gud tills man fattat att det inte finns några bevis på att Gud finns..
Lite flashbacks nu men.. vem f*n sa "bevisa att gud inte finns."
Det är nog det dummaste jag läst i hela mitt liv, och jag har läst dumma grejer.. (Diverse politik propaganda t.ex)
Man ska alltid bevisa att ett föremål finns och inte att det finns, för hur ska man bevisa något som inte finns?
Gud kan finnas men jag tror inte på det, det är som sagt bara något för att styra människorna med en bunt skitsnack från en liten bok med en röd ramsa och guld färgade sidor.
Big Bang är en teori.
Att Gud skapade Jorden kan också vara en teori ur andras ögon. Men denna accepteras inte av merparten av världen.
Låt därför kristna få ha sin tro utan att alla bara kastar sten över dom. Jag tror inte det är så skoj när ni kallar kristna för idioter för att dom har en annan syn på livet.
↗ till inläggetGjorde du? :angry: do joger!Jak såk en enngel i mitt runm,, jag sver!!!!!
↗ till inläggetJag är inte Nacke3000.Jak såk en enngel i mitt runm,, jag sver!!!!!
↗ till inläggetI believe in Allah
↗ till inläggetJust a quick heads-up.. Allah = Gud.↗ till inläggetI believe in Allah
Du tror på GUD om du tror på Allah.
Och motivera gärna varför du tror på honom, annars så behöver du inte ens skriva, bara rösta.
↗ till inläggetDu tror på GUD om du tror på Allah.
:_
↗ till inläggetJa och det kan de mycket väl göra, det är ni ateister som INTE vet om det är sant eller inte. Ni TROR också att det inte är sant och TROR inte på det eftersom att ni INTE vet och TROR inte på något ni inte får bevisat för er.Det är ju en tro, dock så säger ju dom allra mest religiösa folk att dom VET att allt är sant. xD
↗ till inläggetHaha nej, det är till för att sägas till ateister som inte kan skilja på att TRO och att VETA och babblar om att man inte kan TRO för att det inte finns några bevis för det man TROR på.Faktiskt smart sagt, något man kan säga till en klasskamrat som är otroligt religiös.
Jag tror inte på gud, wat.
↗ till inläggetOm det är sånt ateister TROR på så kalla mig inte ateist.↗ till inläggetHaha nej, det är till för att sägas till ateister som inte kan skilja på att TRO och att VETA och babblar om att man inte kan TRO för att det inte finns några bevis för det man TROR på.Faktiskt smart sagt, något man kan säga till en klasskamrat som är otroligt religiös.
Jag TROR inte på att det finns någon Gud.
Jag klandrar inte på folk för att dom TROR på Gud, jag säger bara att jag inte TROR på Gud.
Jag vill bara få bevis på att Gud inte finns, om han finns så kommer jag ändå inte dyrka honom som.. ja.. en Gud.
Jag TROR som sagt inte på sånt som inte är bevisat.
Som ett mord, du tror inte att den personen är skyldig tills du hittat klara bevis, du skickar ju inte in någon i fängelset för att du TROR att han är skyldig.
Bara så att alla vet, ateism innebär "avsaknad av tro"
Jag tror inte på gud.
"I contend that we are both atheists. I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours." -Stephen F. Roberts
Riktigt fin quote.
↗ till inlägget↗ till inläggetI believe in Allah
Ja tror på djävulen :)
Läste en rätt så rolig kommentar igår. Jag tyckte ju den var rolig iaf.
"Du kommer inte leva för evigt för du tror inte på Gud som jag"
↗ till inlägget- How can one worship a word?
Va?
Tror inte på gud
↗ till inläggetGud - ett ord. Hur kan man tillbe ett ord?
tror ej på gud