Tjenare tänkte köpa ett nytt grafikkort då mitt är trasigt, Här är lite info om datorn.
Intel core 2 duo, E8400 3ghz x2
4gm ram
750w nätagg.
Vad tycker ni jag ska köpa för grafikkort ifall jag ska spela lite nyare spel?
Tjenare tänkte köpa ett nytt grafikkort då mitt är trasigt, Här är lite info om datorn.
Intel core 2 duo, E8400 3ghz x2
4gm ram
750w nätagg.
Vad tycker ni jag ska köpa för grafikkort ifall jag ska spela lite nyare spel?
GTX560Ti.
Budget?
Du får också vara beredd på att CPU:n kan flaska i spel som tex BF3.
Ska kolla lite på korten ni sa, budgeten ligger runt max 1500-1600kr. Jo vet att det kan stupa på processorn men tror nog jag kan lira de ändå.
En hundra lapp dyrare http://www.dustinhome.se/asus-radeon-hd687...hProvider_dacsa
GTX460 finns billigt på inet nu: http://www.inet.se/produkt/1902133/evga-ge...-460-1024mb-fpb
1290kr för mig som visar butikspriser.
Om jag skulle köpt något skulle jag köpt det på grund av att processorn begränsar. Det är alltså det prisvärdaste alternativet gissar jag.
↗ till inläggetOkej blir nog det kortet :) Lär väll klara av BF3?GTX460 finns billigt på inet nu: http://www.inet.se/produkt/1902133/evga-ge...-460-1024mb-fpb
1290kr för mig som visar butikspriser.
Om jag skulle köpt något skulle jag köpt det på grund av att processorn begränsar. Det är alltså det prisvärdaste alternativet gissar jag.
Sjukt bra pris: http://www.inet.se/produkt/5409362/xfx-rad...0-1024mb-3-spel
↗ till inläggetpå low/med i 10800pOkej blir nog det kortet :) Lär väll klara av BF3?
Bli att köpa ny dator istället så mod kan låsa denna tråd.
Jag har samma processor och ram som dig. Nytt moderkort + intel i5 2500K + GTX560Ti skulle göra susen istället för att köpa helt ny dator. Och om du vill ha 8gb ram kostar det runt 400kr.
↗ till inläggetSka behålla Nätagg och chassit resten köper jag nytt. Okej får kika lite :)Jag har samma processor och ram som dig. Nytt moderkort + intel i5 2500K + GTX560Ti skulle göra susen istället för att köpa helt ny dator. Och om du vill ha 8gb ram kostar det runt 400kr.
Du skickar PM till mig men jag kan inte svara för att du har inaktiverat det. Hursomhelst så bör du ställa frågorna här så att alla kan hjälpa till.
Vad har du för budget för datorn då?
bump
Om du inte har lust att lägga ut så mycket på en dator ska du kanske inte göra det. Att lägga ut lite innebär att du kommer behöva lägga ut mer i framtiden. Jämför benchmarks på Intels processorer i liknande prisklass som http://www.inet.se/produkt/5309989/intel-core-i3-2100-3-1ghz
Köpte inte begagnat.
Edit: skrev fel.
Det heter AMD, finns inget som heter ATI längre. Och ATI har aldrig gjort processorer.
Skrev fel.
Grafikkortet du valt ska du ej ta!
Gigabyte GeForce GTX 560Ti 1024MB OC
Nästan alla kommentarer kan inte köra BF3...
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in