Ray, det händer att vissa människor är sådana. Det är inte värre om det är en invandrare som är sådan.
Rasism
vemhitta på den orden rasism
Säg det... Ingen som vet. Eller det kanske står i historie böckerna.
Jag tror det är så här.
(Ras)ism
Men jag fattar inte varför nästan alt sånt slutar på ism.
Ism betyder kanske 'hata' på något språk..?
Nazism då? NAZ hata? Betyder Naz jude då eller, eftersom nazisterna tydligen hade nåt emot judarna
Ism är ett samlingsnamn för olika ideologiska eller politiska inriktningar vars namn slutar på "-ism" (eller mer generellt alla möjliga riktningar oberoende av namnform), t.ex. socialism..
↗ till inläggetHewitt, menar du då att jag har bara gjort dåliga grejer?
Därför jag är invandrare. Plus, om du säger att invandrare är dåliga. Så menar du att Danskar Norskar finnar och engelsk män också är dumma.
du kanske inte bara har gjort dåliga grejer, men säkerligen mer än svenskar ..och du har fel, jag tycker inte det är ngt fel på danskar, norskar, finnar och engelsmän, bara turkar och araber och dem som tillhör den rasen ..tänk att få atombomba turkiet, vilken känsla! :lol:
Ni kanske trodde Xade var rasist?
Nej, det är jag inte, jag skojade bara förrut?
Men jag är faktikst halv svensk och umgås med många invandrare. Så jag tycker de ska stanna för de är fett mycket roligare än svenskar.
Jahhaaa.... Men bra att du sa det. Du gick mig på närverna.
f*n bryr sig om att du umgås med invandrare, är det någo specielt eller? sticker du ut ur mängden, synpatisk, jag leker med invandrare, jag är snäll för jag gör det... jag leker också med sånna, men dom är inte roligare än svenskar, och dom, varför tilltala dom med dom, och invandrare, varför inte bara skriva att man har polare
Jo men alla vill inte ha invandrare som kommer hit och tror att dem får göra vad dem vill
↗ till inläggetJo men alla vill inte ha invandrare som kommer hit och tror att dem får göra vad dem vill
Men alla invandrare kanske inte tror att dom får göra vad dom vill.
Väldigt få av alla invandrare som kommer hit tror att dom får göra vad dom vill. De få som dock tror det är de som kommer med i tidningarna och får uppmärksamhet, och då tror vissa automatiskt att alla invandrare gör sånt.
Kola King:Exakt!
Det jag hatar mest är att ifall en invandrare gör fel,då anklagas alla..och det är ytterst orättvist.
Det är speciellt rasister som gör sånt.
Jag fattar inte.... Logiken att hata utan att veta=okunnigt.
Rasismen började när religionerna uppfanns. Okunnigheten om andras religioner och seder = hat och förakt.
Rasism grundar sig mest på okunskap, och eftersom man är rädd för det okända, hatar man det också. Det är så det är med vissa personer och invandrare, de vet inte vilka de är och blir rädda för dom, och då vill dom ha ut dom ur Sverige.