Hej!
Köpte precis ett 4G från Telenor, 5-10 mbit/s.
Det är rätt bra och så, fungerar även om det aldrig blir mer än knappt 5 mbit/s, det är bara det att jag får såna sjuka lagspikes?
Det börjar bra, får upp det i 3-5 mbit och jag e helt ok nöjde med det men efter ca en minut sjunker det. MYCKET. Ner till typ en halv mbit/s eller mindre. Testade det ordentligt nu när jag uppdaterade en beta. Som förväntat, första minuten bra och sen sjönk nerladdningen så pass mycket att den nästan var obefintlig... Men går det tillbaka upp till normal hastighet sen? Nej, det stannar där nere... >.< Bor på landet, i ett hus gjort av trä (tror jag om inte farsan av nån anledning gömde aluminiumfolie i väggarna xD). Vet att det fortfarande inte finns så många 4G-master men det här är väl ganska konstigt? Får förresten aldrig 4G anslutning utan bara 3G och i vissa fall 2G.
EDIT: Steg förresten tillbaka upp nu, till drygt 1 mbit/s. Tog nog ungefär 5 minuter. Så här är det förresten även när jag spelar vilket är väldigt störande.