Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

Skrivet

Det är många som säger att firemaking är värdelöst och även jag fattar inte varför den finns där.. Men min teori är att det kanske kommer saker, sköldar dylikt som kräver en specifik firemaking lvl.

Skrivet

Och för att tjäna pengar.

och hur tjänar man pengar på fm?

 

Det går.

Har glömt men det har nått att göra med själva veden... Annars sök på google för ska till skolan.

Skrivet

Firemaking suger, men ändå så har jag 80 på de :mellow:

Och för att det finns.. ja det är nog eftersom de ska passa in i spelet.

Fishing -> cooking

Woodcutting -> firemaking

Woodcutting -> fletching

Osv..

Skrivet (redigerat)

Firemaking finns för att endast förr i tiden för dem som lirat RS ifrån typ allra början vet att det fanns bara 2 sätt att laga till mat som var det enda sättet då att återställa hälsan.

 

Firemaking var en VÄLDIGT nödvändigt skill då man huvudsakligen tjänade sin inkomst och mat till att levla combat med så: Fishing -> Cooking Lobsterslol -> Combat var det man körde på förr i tiden låååångt innan member och 3D lol kom.

 

De som var hög lvls lr de som helt enkelt ville tjäna pengar var mer lr mindre tvugna att ta båten till Karamaja ifrån Falador, Fiska Lobsterslol, Banka dem och sen gå o träna det hela tog kanske 45minuter fishing räkte till 45minuters combat haha aaaaa det var tider det :P

 

Utöver det så gick det inte göra ett piss på firemaking.

Redigerat av show2time
×
  • Skapa ny...