Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

Skrivet

Finns det någon på fuska.se som gillar pusslet Rubik's kub?

Hur fort har ni löst en hel Rubik's kub? Om ni inte kan lösa en Rubik's kub över huvudtaget, hur många sidor kan du lösa?

  • Svar 25
  • Skapat
  • Senaste svar

Ledande medlemmar i detta ämne

Ledande medlemmar i detta ämne

Skrivet

Hur fan löser du en rubiks kub så snabbt misterx? Mitt rekord är bara 1min och 30 sekunder...

Det hade jag också för några månader sen, bara att träna. Sedan är just vissa tekniker snabbare än andra. Jag kör F2L, OLL, PLL.
Skrivet

Det hade jag också för några månader sen, bara att träna. Sedan är just vissa tekniker snabbare än andra. Jag kör F2L, OLL, PLL.

Aha ska söka det på youtube, jag kör själv den dära Cross-tekniken...
Skrivet

Jag tror att alla tekniker börjar med att göra ett kors så jag nämnde inte det. De 3 termerna som jag nämnt kan vara svåra om man är nybörjade. En klasskamrat lärde mig lösa kuben på ett sätt som jag inte kan namnet på. Mitt rekord var 58 sek innan jag började med F2L. När du börjar med F2L kommer det gå rätt så långsamt men efter ett tag går det snabbare än vad det gjorde innan.

 

Börja med att söka upp F2L på youtube och lägg en vecka på det innan du kollar upp OLL och PLL.

Gå med i konversationen

Du kan skriva nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Svara på det här ämnet...

×   Klistrade in som rich text.   Klistra in som vanlig text istället

  Endast 75 emojis är tillåtet.

×   Din länk har automatiskt inbäddats.   Visa som en länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigeraren

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller infoga bilder från URL.

×
  • Skapa ny...