Hoppa till innehåll

Paper Mario 2


Dennan

Rekommendera inlägg

på chapter 4: När du är marios skugga så möter man mario hur vinner man?:det går ju inte att skada mario!! :huh:

Back on topic..

Det hemska med "Mario" är att det är spöket du slogs mot!Du är igentligen MARIO!

Nåja..när du ska skriva in monsterets namn så lägg märke till att bokstaven "p"

är borta.Ja lilla "p".Då gå in i Twilight town och gå till Vivan(det lila spöket i närheten av röret.Leta efter en slags bomb i västra delen av den delen i staden där Vivian är.När du ger henne bomben går hon med i ditt lag!Ifal du går in i borgmästarens hus,notera att Mario och dina F.D vänner är där.Nåja,gå och gör Vivans special förmåga och du gömmer dig i skuggorna.Då kan du höra vad korparna säger!Efter det lämna staden.Och fly från Mario för den delen!

Nu måste du gå hela vägen till herrgården(Creepie steeple)och där hoppa ner i brunnen ta shine spriten och gå genom hela det stället.Notera att när du puttar en speciel dörr som står i vägen men när du inte puttar den åker den tillbaks!!Då använder du Vivan och gå hela vägen till rummet med papegojan.Där,ta båda kistorna,varvat en innehåller lilla "p".Notera papegojan som säger "Doppliss".

(det kan vara med ett "s")Detta är monsterets namn!Säg det till Mario och hans besvärjelse försvinner!Mario flyr till creepie steeple (ÅNEJJJ)och du följer efter honom.Han gömmer sig där du möte spöket Doppliss först.Väl där ska du slås mot honom en sista gång (eller?..det låter jag vara oskrivet..).Han har dock alla dina medhjälpare!Fokusrea på honom.Han kommer bara byta ut Gombella(han startar med hon!).Han är väldigt korkad.Efter den ultra-lätta striden blir du mario och kapitlet tar slut!

Länk till kommentar
Dela på andra sajter

×
  • Skapa ny...