Hoppa till innehåll

Rpg Maker 2003...


neVah

Rekommendera inlägg

--> det kan vara vissa fel, jag använder Rpg 2000 för att förklara, vissa ord kan heta annat i 2003:an.

 

1. Bilden? Isåfall gör du bara en egen och lämnar lite plats i mitten för menyn... den ska vara 320 gånger 240 stor, det är bara att göra själv.

2. Gå in i Databasen och in i System om du vill ändra texten, för att ändra färg, utseende mm får du göra egna eller ladda ner så kallade System. Öppna och titta på filerna du har i datorn för att se hur de ser ut.

3. Gå in i det tredje kartvalet (det finns tre knappar, tror de var blå, grön och gul, välj den gula), högerklicka där du vill ha den och välj Set Start Party Position.

 

Vassego! :)

Länk till kommentar
Dela på andra sajter

Du gör en ny map på husets utsida sen gör du en till map på husets insida. Sätt dig dörrar och fönster hur du nu vill ah det. på husets utsida höger klickar du på dörrens nedre del och sen på Teleport. sen så bläddrar du fram husets insida gör samma sak på husets insida fast det går ut istället..

Länk till kommentar
Dela på andra sajter

Gå med i konversationen

Du kan skriva nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Svara på det här ämnet...

×   Klistrade in som rich text.   Klistra in som vanlig text istället

  Endast 75 emojis är tillåtet.

×   Din länk har automatiskt inbäddats.   Visa som en länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigeraren

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller infoga bilder från URL.

×
  • Skapa ny...