Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

Skrivet

jag är så sämst på zelda att jag inte kan klara spindeln jag kasta en foff boll på den sen försvann den och jag var tvungen att starta om det sparningen! snälla hjälp mig och fortare än kvickt!!!

Skrivet

Menar du Ocarina Of Time? Jag tror du menar första bossen "GOHMA" när Link e liten,så här klarar du den;

 

Queen Gohma;

När Gohma går upp på taket ska du Skjuta med slangbellan på den pch då ramlar den ner,misshandla den med svärdet sedan går den upp igen.När den lägger ägg kommer det komma ut små mini spindlar om du inte förstör ägget innan det kläcks.Om Gohma kommer ner för att attackera dej så kasta en Deku Nut på den då blir den förlamad,misshandla den med svärdet.Förtsätt så tills du utrotat den feta spindeln QUEEN GOHMA! :P

Skrivet

Misshandla den med svärdet. :D

 

Onödigt att kasta Deku Nut. Bättre med Slangbellan. Dessutom så ska man skjuta den innan äggen kommer, då blir det lättare.

×
  • Skapa ny...