epaaj Skrivet 28 Februari 2005 Rapport Skrivet 28 Februari 2005 Men skit i att göra det då. Det känns mer om man har snabbt bredband och en snabb dator. Har du nåt av dem?
hej.hej.hej Skrivet 5 Mars 2005 Rapport Skrivet 5 Mars 2005 jag kan inte engelska men skälvklart är firefox bätre google toolbar är inbygt ialifal i visa vertoner
Simpsons Skrivet 5 Mars 2005 Rapport Skrivet 5 Mars 2005 (redigerat) Borde jag skaffa firefox?? :blink: Redigerat 5 Mars 2005 av Simpsons
epaaj Skrivet 5 Mars 2005 Rapport Skrivet 5 Mars 2005 (redigerat) Borde jag skaffa firefox?? :blink: Ja det borde du göra. Nu har några frågat om en översättning på texten om hur man snabbar upp sitt firefox så jag skriver det här. Först skriver man "about:config" i adressfältet sen scroller man ner till några fält ( eller söker med hjälp av "ctrl+F"). Leta upp "network.http.pipelining" och sätt den till "true" Leta upp "network.http.proxy.pipelining" och sätt den till "true" Leta upp "network.http.pipelining.maxrequests" och sätt den på tex 30 (det betyder att firefox gör 30 hämtningar hela tiden. tex hämtar 30 bilder) Sen höger klickar du i fönstret och väljer "new" sen "Integer". Döp den till "nglayout.initialpaint.delay" och sätt den på "0". (detta gör att firefox inte väntar något innan den skriver ut informationen den tankat hem) Klart! Redigerat 5 Mars 2005 av cloud
Simpsons Skrivet 5 Mars 2005 Rapport Skrivet 5 Mars 2005 Jag har skaffat firefox nu :D Det är väl typ säkrare mot virus och sånt va?
epaaj Skrivet 6 Mars 2005 Rapport Skrivet 6 Mars 2005 Jag har skaffat firefox nu :D Det är väl typ säkrare mot virus och sånt va? Ja det är säkrare. Det beror på att många av de som skapar virus förutsätter att de flesta använder någon produkt från microsoft. Om du skaffar ett annat operativsystem än windows tex linux så är virus nästan inget att tänka på alls längre.
Rekommendera inlägg