Hoppa till innehåll

Cd-r Skivor


Rekommendera inlägg

Skrivet

i vissa fall kan det vara riktigt usla skivor som förstörs och börjar korrogera efter 3 år men de flesta både billiga och dyra skivor håller bra. vill du vara säker på att det du bränner kommer att sparas i flera år framöver, tex bilderna från sommaren 2004 när ni åkte runt hela världen i en ford scorpio, så köp dyrare skivor med ytbeläggning (memorex platinum rekommenderas).

Skrivet (redigerat)

det du absolut intte ska köpa är skivor utan märke! brorsan köpte några sånna jättebilligt nånstans för några år sedan och kanske två år senare hade en bit av folieskiktet som reflekterar lasern åkt bort så ungefär 6 av 30 låtar går inte att spela. dessuton är det mörka fläckar i folieskiktet på en del ställen så ännu fler aeglåtar av michael b tretow är förstörda. köp aldrig skivor utan märke som det inte står något på!

Redigerat av nico
  • 4 veckor senare...
Skrivet

ta den som står på skivan, normalt ska det inte gå att bränna snabbare än var skivan håller för. vill du vara säkrare på en bra bränning så sänk den lite, kanske med 8x eller något.

  • 3 veckor senare...

Gå med i konversationen

Du kan skriva nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Svara på det här ämnet...

×   Klistrade in som rich text.   Klistra in som vanlig text istället

  Endast 75 emojis är tillåtet.

×   Din länk har automatiskt inbäddats.   Visa som en länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigeraren

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller infoga bilder från URL.

×
  • Skapa ny...