Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

Skrivet (redigerat)

Dem kan alltid använda miljövänliga instrumenter istället eller satsa på något annat där man kan göra lika stora vinster.

Redigerat av Fusion
  • Svar 193
  • Skapat
  • Senaste svar

Ledande medlemmar i detta ämne

Ledande medlemmar i detta ämne

Skrivet

Om hundra år så kommer havsnivån stiga med 1 meter om man förorenar så mycket som nu. Det såg jag på Discovery. :cry:

 

 

Jag har läst att det var fyra meter, tänk vilken förändring det skulle bli.

Skrivet

Havsnivån är själva havets höjd. Tänk dig att alla polarisarna smälter, då stiger havsytan med 4 meter och det betyder att alla stränder etc blir 4 meter "kortare". Så om havsnivån stiger betyder det att den tar sig längre upp på land.

Skrivet (redigerat)

Det är hemskt ju :( Men vad finns och göra för och hindra det? Det är typ en stor fråga för många.

Redigerat av DonKeN
Skrivet

Inom ca 30 år kommer mer än 35 055 227 dö.

 

USAs västkust ligger på en havsplatta som ha "hakat fast " sig och lagt sig ovanpå en landplatta. Detta leder till att det är mycket seismisk aktivitet (jordbävningar) i det området. Som ni säkert vet så har det varit flera stora jordbävningar i det området. Det räcker med en stor till så kommer havsplattan glida av landplattan. Då kommer havsplattan sjunka till sitt ursprungliga läge som är 80 meter under havsytan. När det väl händer så tar det ca 3 sekunder, sedan ligger hela usas västkust (los angeles, san fransico osv) ligga 80 meter under vattnet och samtliga människor som vistas där kommer att dö.

 

Kanske inte så mycket miljö, efter som det är jävligt svårt att göra något åt, och det kommer att hända (även om vissa amerikanska forskare och politiker förnekar det).

Skrivet

4 meter, varför är det så hemskt. Det ligger liksom inget värdefullt 4 meter i från ett hav. Där finns ändå bara en bit sand. <.<

 

Haha...

Havsytan stiger med 4 meter. Då pratar vi rakt upp såklart, och det är mycket! >_>

Gäst Kaktus-Killen
Skrivet

 

vilken forskare kom me denna här dumma iden???????

hon kan ju förklara först varför all snö bara försvinner?????

varför rekord många i europa där av värmen??????

och varför uttsläp av koldioxid skulle vara nyttigt???

 

kanske han kan förklara hur länge din '?' knapp kommer sitta kvar på ditt tangentbord...

Skrivet

4 meter, varför är det så hemskt. Det ligger liksom inget värdefullt 4 meter i från ett hav. Där finns ändå bara en bit sand. <.<

 

Ja en del resturanger vid stränder måste nog flytta då. :( Men det kunde ha varit mycket värre, läs Guggos inlägg.

Gå med i konversationen

Du kan skriva nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Svara på det här ämnet...

×   Klistrade in som rich text.   Klistra in som vanlig text istället

  Endast 75 emojis är tillåtet.

×   Din länk har automatiskt inbäddats.   Visa som en länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigeraren

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller infoga bilder från URL.

×
  • Skapa ny...