Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

  • Svar 167
  • Skapat
  • Senaste svar

Ledande medlemmar i detta ämne

Ledande medlemmar i detta ämne

Skrivet

Linkinpark92: Om jag inte har fel för mig så är en Forretres ett bra val till en wall, fast vet inte till Physical Wall. Sedan så är ju Donphan bra som vanlig tank.

Skrivet

Du skulle inte räkna ut det, utan fråga här. jag kunde ge dig svaret i 1 sekund. Det blir också kanske fel om du räknar fel. Det du räknade nu är ett bra exempel:

Det är inte 604, utan 614 def!

Skrivet

Fel igen, 416 MAX har skarmory. -_- Skarmory, Weezing och Forretress är de bästa. Om du ska ta forretress så fråga mig om movesetet. Har en riktig bra moveset för just forretress.

Skrivet

Agiyr:

 

Ska om du har sett det skaffa ett Poison team på PF. Då ska jag nämligen ha med Weezing. Hade tänkt något sånt här:

 

Weezing Relaxed

 

EVs: Def: 252 \ Att: 100 \ Sp.Def: 100 \ HP: 50

 

- Slugde Bomb

- Toxic

- Flamethrower

- Pain Split

 

De kommer ha bra IVs!

 

Skrivet

Bra, men inte perfekt... faktisk så är det ganska långt ifrån perfekt.

 

för det första movesetet:

 

-Haze

-will o wisp

-sludge bomb

-pain split

 

Om någon har höjt attack med 3/mer så gör du haze och sedan will o wisp. Om de endast höjt 2/mindre gör du tvärtom. Pain splita tills ni har uggefär lika mycket hp och sedan sludge bomb.

×
  • Skapa ny...