Command & Conquer: Red Alert 2: Olika tips du kan använda
för Pc.

Dom allierades spioner kan gå in i fiendens byggnader och sno saker!
Här är en lista på vad du får:

Fiendens barrack - alla dina nya trupper du gör blir veteraner direkt!
Fiendens pansarvagns hus - dina pansarvagnar,bilar,etc. blir veteraner när du gör nya.
Fiendens pengar hus - du får halva hans pengar.
Fiendens el-hus - hans el försvinner en stund.
Fiendens supervapen - timern ställs om.
Här kommer några tips.

* Om man går in med en Engineer i en Infantry Fighting Vehicle (IFV) så får man ett fordon som kan reparera (bara andra fordon).

* Om du går in med en Engineer i en Airport så får du Paratroopers. Om du är ett allierat lag så får du GI:s Paratroopers. Om du är ett sovietiskt lag så får du Conscripts Paratroopers.

* Om du går in med en Enginner i ett Hospital (sjukhus) och du går in med en skadad gubbe i sjukhuset så får din gubbe fullt i liv.

* Om du går in med en Enginner i en Outpost så tar du en byggnad som försvarar sig själv både i luften och på marken. Du kan också laga fordon i en Outpost om du har tagit över den.

* Om du går in med en engineer i en Oil Derrick så får du lite mera pengar hela tiden.

* Om du går in med en Tesla trooper i en I.F.V så blir I.F.V:n till en tesla tank.

* Om du inte har några pengar kvar kan du bygga en Spy och klä ut dig till motståndarlagets gubbar och sen infiltrera deras Ore Refinery så får du deras pengar.

* Om du kör med super vapen så måste du bygga ett Battle Lab innan du kan bygga ett supervapen.

* Om du kör med super vapen är det bra att bygga sin bas väldigt utspridd. För när motståndarna attackerar ditt läger är det mindre chans att hela basen förstörs.

* En Gap Generator gör så att du får en skugge på ett visst område där den står. Det är bra för att inte dina motståndare ska kunna se vad du bygger.

* Om du bygger en Spy Satellite Uplink så får du hela kartan (all skugga försvinner).

* Om du bygger dina Prism Tower tätt intill varandra så skjuter Prism Tower genom varandra och kan då skjuta ner i vattnet.

* Om du bygger några Tesla Coil och ställer 1 Tesla Trooper vid varje Tesla Coil så blir din Tesla Coil mycket starkare.

* När du attackerar dina motståndare så är det bra att börja med att förstöra deras Power Plant/Tesla Reactor. då får dom inge ström och kan inte använda sina Tesla Coil och sina Flak Cannon.

* Ta en Yuri och använd han till att ta över Bussar/bilar. Placera gubbar i bussen/bilen och kör den till moståndarnas läger. Dina moståndare vet inte om att bussen är din och attackerar den inte.

* Om du tar över dina motståndares MCV (Mobile Construction Vehicle) så blir det ditt och dom attackerar det. När det blir förstört så har dom ingen tillgånga tta bygga hus.

* Om du placerar gubbar i en Night Hawk Transport och flyger med en i luften så syns den inte på radarn.

* Om du är ett allierat lag så gräver dina Chrono Miner inte lika mycket guld som Sovietiska War-Miner. Bygg då en Ore Purifier så får du ca dubbla guld.

* Bygg en Cloning Vats. Sen om du bygger 20 gubbar så får du 40 gubbar.
En liten kul grej.
Om du börjar som Libyen så kan du ju bygga Demolition truck. Du bygger en svävare till att börja med. Sen bygger du fyra såna truckar och en
crazy ivan. Lägg en dynamit på varje truck med crazy ivan och lägg in dom i svävaren. Sen när du trycker på deploy på svävaren så kommer den att explodera.Kör in i motståndarens bas och spräng dom i luften.
P.S gör bara det här tipset om du har mycket pengar. Det blir dyrt men
det är det värt!
Om du går in med massa terrorister i massa svävare och åker till de andras läger där kommer de andra att spränga dina svävare och då kommer dina terrorister att komma ut och spränga ganska mycket av lägret.
PS. Det är smartast att bygga en cloning vats innan du gör det för då får du massa terrorister till halva priset.

Om du går in med en sniper i en I.F.V så får du en farkost som skjuter sniper skott.
Du ska vara Sovjet o köpa minst en Yuri. Du ska ha en bana där det finns skolbussar. Du tar över en buss och går in med 5 gubbar i den. Sen kör du in i motståndarbasen o spionerar eller attackerar. Motståndarna kan ju inte attackera "den oskyldiga" lilla skolbussen!!!
OBS! det finns INTE många banor med skolbussar!!
men annars kan du ja ta en ko, elr det går kanske med en vanlig, "Civilian"(?). Eller det går kanske ta en bil? det va länge sen ja spela de, så ja kommer inte ihåg!
om du spelar på t e x hammer and sickle och har din bas på högra sidan(det bästa är det längst upp) och du har dålit med pengar så skadu träna en tanya och spränga broarna.det här är ett bra sätt att vänta in pengarna som kommer till mer och mer.sen kan du anfalla med din stora arme.
Om du möter en motståndare och är på en ö ska du förstöra broarna som är runt ön,
så att motståndarna inte kan komma över och attackera.
Markera en grupp pansarvagnar.
Sedan håller du inne Ctrl och då blir din pekare till ett rött attack sikte.
Tryck på bron som du vill förstöra och så kommer de börja skjuta på den.

Och sedan efter ca 10-120 sekunder så kommer bron vara förstöd.
(Beror på hur många du använder)

P.S Det går ännu snabbare om du använder missilfordon.
Detta är till alla er som har lite svårt med Red Alert 2 och inte klarar av att spöa flera fiender på svårighets graden HARD...
Först väljer ni banan Wild animal park sen kan du lägga fienderna på vilken svårighets grad som helst OBS! använd helst inte supervapen.
Sen så startar du om tills du börjar på den Näst största ön.
Här måste du agera snabbt!
Det du ska göra är att dela upp dina Tankar i två grupper och gå och spränga upp alla broar... sen ska du skicka alla dina gubbar ner till det stället där det är en stig som det inte går att stänga och börja mura igen stället. Och bygga upp ett starkt försvar där... sen ska du sicka ingenjörer till de fem olje pumparna och ockupera de.
Sist så måste du bygga upp ett enormt flygförsvar mot kirov air ships som annars skulle krossa hela din bas på nån minut...
Nu är det bara att bygga upp en gigantisk arme och gå till anfall till nån av öarna och ockupera en flygplats så du får ständigt Back ups.
Nu är det bara att låta sig tillbacka och ta det lungt, de kan inte göra nåt mot dig fören ditt flygförsvar förstörts eller en av dina broaröppnades.

---------------------------------------------------------------------

Om ni är alierade så rekomenderar jag att ni
använder er av spioner och skickar in de till följande:
Battle lab: Mycket bra att göra, nya teknologier mm
War factry: dina tankar blir uppgraderade
Baracker: Dina soldater blir upgraderade
oreinfanterys: få helften av motståndarens pengar
El verk: elavbrott i nån minut
Radar ´station: Trasig radar i nån minut.

---------------------------------------------------------------------

Detta är ett tips till alla en som vill minska försvaga attackerna mot din egen bas:
Välj Iraq som ditt lag.
Köp massor av Iraks special attacker.
Sicka de ut en bit från din bas.
låt de lägga sig i defensiv position och låt de skjuta i närheten av sig själva så att området blir förgiftat.
Låt de hålla på ett långt tag så tills de dör av andra trupper som anfaller och dödar de,
om ni gjort detta rätt så kommer landet vara förgiftat i flera timmar till och med utan en gubbe där och de anfallande trupperna dör eller skadas ganska rejält på vägen.
Om du vill vinna ett skirmish snabbt gör så här:

1)Välj Amerika.
2)Bygg alla hus och ett bra försvar.
3)Träna 2 "i.f.v", 1 "chrono legionnaire" och 1 "Tanya"
4)Nu ska du sätta gubbarna i vagnarna.
5)Sedan skal du attackera fienden "tanya vagnen" som tar gubbar och "chrono vagnen" för hus och andra vagnar.

Det går fort och är effektivt hej då.

Dom allierades spioner kan gå in i fiendens byggnader och sno saker!
Här är en lista på vad du får:

Fiendens barrack - alla dina nya trupper du gör blir veteraner direkt!
Fiendens pansarvagns hus - dina pansarvagnar,bilar,etc. blir veteraner när du gör nya.
Fiendens pengar hus - du får halva hans pengar.
Fiendens el-hus - hans el försvinner en stund.
Fiendens supervapen - timern ställs om.

Se mer från detta spel:

Om detta fusk

Senast uppdaterat:
January 2005

Tack till:
__heNkkE__, Battlefront, fredrikm92, litetill, PussyCat, Rallypacker, Salzalada, Satisfaction.

Hjälp oss!

Ser du något stavfel eller vet du om något fusk som fattas i texten? Eller kanske känner du för att snygga till sidan lite? Hjälp oss genom att skicka in en ändring av fusket.


Schyssta sajter


Rabattkoder för elsparkcyklar / Hedvig Rabattkod