↗ till inläggetDet är absolut helt omöjligt att överdosera marijuana. Det går inte, hur snabbt och hur mkt man än röker.Jag vet inte mycket om cannabis, jag sa fel där, ursäkta, jag menar att jag vet tillräkligt om cannabis för att dte ska fortsätta vara olagligt. Det var så jag menade.
Det jag vet är att det påverkar lungorna, och gör så att man har fördubblad risk till att få lungcancer, så även om man inte dör direkt av överdoser så får man problem flera år senare.
BTW, min mamma säger inte "Använd aldrig cannabis, du dör".
Hon är inte en idiot bara för att hon är min mamma...
Förresten, något jag annat, ni verkar bara se på cannabis "fördelar", då nackdelarna är de som dominerar. Det är synd, tycker jag.
Och genom alla åren som cannabis funnits så har inte framkommit ett enda fall där cancer har uppkommit tack vare cannabisen.
Jag tror fortfarande inte på att du vet tillräckligt mycket för att du tycker det fortfarande ska vara olagligt.
Cannabis innehåller inte tjära, som vanliga cigaretter gör. Och om du nu sett dom där äckliga bilderna på svarta lungor som skolan visar, så har inte det något med cannabis att göra. Det innehåller ingen tjära.