Jag snackar inte om fildelning FÖR SISTA GÅNGEN!
Jag snackar om förhastande låsa trådar bara man nämner ett program som gör att man kan ladda ner torrent filer som EJ behöver avra olagliga!
Jag snackar inte om fildelning FÖR SISTA GÅNGEN!
Jag snackar om förhastande låsa trådar bara man nämner ett program som gör att man kan ladda ner torrent filer som EJ behöver avra olagliga!
Men är det svårt?
"§1.3 - Snack om fildelningsprogram och/eller olaglig nerladdning eller cd-nycklar/crack."
Bittorrent är ett FILDELNINGSPROGRAM
F.I.L.D.E.L.N.I.N.G.S.P.R.O.G.R.A.M
Du får inte snacka om det, och det spelar f*n I MIG ingen roll om det handlar om lagliga torrents eller inte! Inget snack om det, vilket som!
"en regel är en regel & en regel säger att man inte får prata om fildelnings program"
själv tycker jag den är urlöjlig & att man borde få prata om det bara det inte är olagligt
Men det är ingen ide att tjata om hur urlöjligt det är. Jag tycker också det är lite lamt, men Admin kommer troligtvis inte ändra på den regeln.
↗ till inläggetEtt tips till alla som verkar blanda ihop, en moderat och en moderator är inte samma sak. :bah:
nä vi vet men de flesta skämtar ju baa :P
Bittorent program är lika mycket fildelnings program som winamp,windows media player, divx, vlc... <_<
Hur menar du Uzamaki?
Han vet antagligen inte vad han snackar om.
Som sagt Bitcomet och liknande används ofta i syftet fildelning men det är också en underbar teknik att sprida information på ett snabbt, enkelt och annonymt sätt.
(Zimens @ 03/11-2006 14:19:55)Nu är det ju så att detta faktiskt är förbjudet på forumet:
Visst jag tycker också denna regel är löjlig, men den finns ju faktiskt. Försök gå emot den först i stället, så vi blir av med den, demokrati åt folket! :P§1.3 - Snack om fildelningsprogram och/eller olaglig nerladdning eller cd-nycklar/crack.
Förresten så finns ju redan min fina tråd som tar upp regel 1.3 och dessutom ligger i rätt forum. ;)
Ett tips till alla som verkar blanda ihop, en moderat och en moderator är inte samma sak. :bah:
Helt rätt.
@Er Andra - Ska det vara så svårt att förstå?
Prata inte om fildelningsprogram!
Det är en regel, spelar ingen roll om den är löjlig eller inte.
Det är en regel... Regler ska följas, eller?
regler är till för att brytas
Admin på detta forum vill inte att medlemmarna ska snacka om fildelning och olagligheter. Är det ens någon som använder BitTorrentprogram till att ladda ner lagliga filer? Okej, ni som laddar ner ett MMORPG-spel för andra gången.
Då admin äger forumet har han all rätt att göra vad han vill med det. Moderatorerna kan banna en om man snackar fusk. Det är inte vårt forum.
oj oj första nOOb....jag pratar inte om admin utan mods som missförstå detta
↗ till inläggetJa, jag använder bl.a. min torrentklient för att ladda ner filer som jag enligt lag får ladda ner.Admin på detta forum vill inte att medlemmarna ska snacka om fildelning och olagligheter. Är det ens någon som använder BitTorrentprogram till att ladda ner lagliga filer? Okej, ni som laddar ner ett MMORPG-spel för andra gången.
Då admin äger forumet har han all rätt att göra vad han vill med det. Moderatorerna kan banna en om man snackar fusk. Det är inte vårt forum.
Tycker nästan detta kan liknas vid att förbjuda knivar i köket, eftersom man _kan_ döda någon med dem. Fast det är klart, knivar är väl säkert inte lagliga på fängelser/flyg, eftersom risken anses stor att någon använder dem till en olaglig handling.
Alltså just som moberg säger allting kan missbruskas.
fortfarande ingen mod som svarar ?
↗ till inläggetVad är det då vi missförstår?oj oj första nOOb....jag pratar inte om admin utan mods som missförstå detta
Vi låser tråden eftersom vi inte vill ha något med fildelning att göra.
Vi som moderatorer har som ansvar att låsa sådant så vi inte blir inblandande i något olagligt.
Du kan läsa tråden som Moberg gjort då det finns massor förklaringar/argument där angående detta.
↗ till inläggetAdmin på detta forum vill inte att medlemmarna ska snacka om fildelning och olagligheter. Är det ens någon som använder BitTorrentprogram till att ladda ner lagliga filer? Okej, ni som laddar ner ett MMORPG-spel för andra gången.
Då admin äger forumet har han all rätt att göra vad han vill med det. Moderatorerna kan banna en om man snackar fusk. Det är inte vårt forum.
Jag tycker att Moberg lyckats förklara det hela på ett väldigt bra sätt. Man kan inte dra allting över en kam bara för att "man kan ladda ner olagliheter med bitcoment" och andra program. I så fall finns det många andra saker som skulle behöva förbjudas.
;)
↗ till inläggetAdmin på detta forum vill inte att medlemmarna ska snacka om fildelning och olagligheter. Är det ens någon som använder BitTorrentprogram till att ladda ner lagliga filer? Okej, ni som laddar ner ett MMORPG-spel för andra gången.
Då admin äger forumet har han all rätt att göra vad han vill med det. Moderatorerna kan banna en om man snackar fusk. Det är inte vårt forum.
Det var det jag skrev typ i början av trådet...Fildelning? man kan fildela genom msn..skillnaden är att det tar långt tid!
Fildelning? Vad tänker ni på? Kompisar som kollar på alla gratis filmer och så sitter man hemma själv och måste spendera 90kr för att gå på bio? Eller fildelning... Snabb nedladdning av foto inspelade video som kusinerna tog när de var i kanada?GRATIS SPEL GENOM EJ OLAGLIGA VÄGGAR LADDAS NER SNABBARE? Visst jag förstår admin med det här om att snackar var man ladda ner det här spelet som jag kan får för 599kr nu när jag kan få det gratis. Men om jag ska uppfattar reglen rätt så får man ej alls prata om steam..nedladning av gratis freeware och andra saker? för att det handlar om LAGLIGT FILDELNING ?
jag håller med också...
"Ni får snacka om msn men inte om DC++ och liknande"
"Ni får döda med smörknivar men inte med vanliga knivar och liknande"
Bra svar :P
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in