Hoppa till innehåll

Rekommendera inlägg

Skrivet

Alltid en fördel om man har någonting på fritiden som man älskar till 100 procent för då har man någonting och se fram i mot efter man har gått på lektioner i skolan och övat inför prov. Så när jag har det jobbigt i skolan tänker jag på Fuska.se .

  • Svar 58
  • Skapat
  • Senaste svar

Ledande medlemmar i detta ämne

Ledande medlemmar i detta ämne

Gäst mrpiggy
Skrivet

asså är det nån som vet hur man klarar skolan???

 

vet inte det är typ så man får lust att :zzz:
  • 3 veckor senare...
Skrivet

Skolan kan vara jobbig i vissa tillfällen ja. ( Typ nu. Franska,Dator,nationellt engelska, och NKA prov som stunder) Men, vill man ha något här i livet så måste man kämpa för det.

  • 2 veckor senare...
Skrivet

Skolan blir precis vad man gör den till ;)

 

Jag tycker det är roligt att lära mig, och om jag inte intresserad av ämnet ifråga så kan jag mana fram till debatt istället. Dvs att klassen diskuterar om det vi lär oss. "Hade Freud rätt?", "Vilka brister hade Platons idévärld?" och dylikt. :student:

 

Kanske svårare när man går i grundskolan då. Där ska man bara sitta tyst och suga upp all information som en svamp egentligen. Vilket inte alls är så människan fungerar, nej, egentligen borde man göra om hela grundskolan till att passa människor, och inte maskiner.

Gå med i konversationen

Du kan skriva nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Svara på det här ämnet...

×   Klistrade in som rich text.   Klistra in som vanlig text istället

  Endast 75 emojis är tillåtet.

×   Din länk har automatiskt inbäddats.   Visa som en länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigeraren

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller infoga bilder från URL.

×
  • Skapa ny...