↗ till inläggetde enda ja hade problem att hita fe på var de 2 sista templenen sak som e seg det är att hitta alla feér i templena.
Tempel I Twillight Princess
Är inte ämnet templen i Zelda tp här ? :unsure:
Om det blir många tempel så tycker jag att dem inte ska vara så långa.
Speletr ska VARA långt blir mer valuta för pengarna
Spelet kommer att bli långt så du behöver inte oroa dig för de
Enligt mig ska det vara minst 8 väldigt stora tempel. De sista ska vara riktigt svåra att klara. Det ska vara mycket fiender man kan möta, men ännu mer kluriga uppgifter att lösa. Varje tempel ska ha ett tema. Ungefär som OoT, så ska det vara ett eld tempel (behöver inte heta Fire Temple, stelt namn), ett vatten tempel, ett jungle/skogs tempel, ett skugg tempel, ett öken tempel och även andra teman som till exempel ett is/snö tempel (som i MM) ett helt vanligt temalöst tempel med mera. Det ska vara variation, och även om det är samma teman som i tidigare spel så blir det inte tråkigt, för inne i templena ska det vara stor skillnad.
En sak som borde vara med i varje tempel är samlingsuppdrag. Man borde som i OoT, behöva besegra något (liknande skulltulas) och som i MM samla något (som faries) och sedan bli belönad efteråt.
Det ska finnas 2 minibossar, en som vaktar vapnet/föremålet man får i templet och en som vaktar bossnyckeln. Sen så ska bossen vara väldigt välgjord, bossar är enligt mig en av de viktigaste delarna. Bossen ska vara ganska svår och varje boss ska ha en svaghet som Link måste hitta innan man kan döda den.
Ja, det var väl allt, finns inte så mycket mer att säga, men det allra viktigaste är att templena är långa och tar tid!
↗ till inläggetSom Kazen^ sa, bossen ska först ha en svag punkt. När man har slagit där en gång ska den ändra den svaga punkten. Blir roligare så.Bossen ska vara ganska svår och varje boss ska ha en svaghet som Link måste hitta innan man kan döda den.
Jag vill ha ett gravitations tempel. Typ att man svävar och har sej, och om man inte vill flyga använder man Iron Boots. :rolleyes:
Jag vill ha ett gravitations tempel. Typ att man svävar och har sej, och om man inte vill flyga använder man Iron Boots.
<_< ...lycka till. Tror du det finns Iron Boots i Twilight Princess? Det har ju bara funnits i Ocarina of Time tidigare. Jag tycker det ska finnas många tempel som man måste klura lite i, inte som man klarar på en kvart.
Iron Boots finns oxå i TWW...
Men det jag menade var att gravitationen var rubbad, och att man sväva omkring..
Iron Boots finns oxå i TWW...
Men det jag menade var att gravitationen var rubbad, och att man sväva omkring..
Ok, det kan bli väldigt drygt ett helt tempel/dungeon.
men tänk på om alla tempel e så där,,,,,,, tänk om de e misnt 8 tempel (kanske fler) o alla e skiiitsvåra <_<Jag vill ha ett gravitations tempel. Typ att man svävar och har sej, och om man inte vill flyga använder man Iron Boots.<_< ...lycka till. Tror du det finns Iron Boots i Twilight Princess? Det har ju bara funnits i Ocarina of Time tidigare. Jag tycker det ska finnas många tempel som man måste klura lite i, inte som man klarar på en kvart.
hur kul blir det att spela sen då ;)
Det e ju bara kul om templen e svåra
men det är ju inget kul när man inte kan komma längre
men det är ju inget kul när man inte kan komma längre
Kanske inte "kul" men dom kan ju göra dom svårare än i Wind Waker. Där klarade man dom assnabbt och fastnade ingenstans. Hoppas Twilight Princess har nåt man kan samla som figures i WW.
(Dark_samus @ 04/05-2006 21:10:14)Jag vill ha ett gravitations tempel. Typ att man svävar och har sej, och om man inte vill flyga använder man Iron Boots.<_< ...lycka till. Tror du det finns Iron Boots i Twilight Princess? Det har ju bara funnits i Ocarina of Time tidigare. Jag tycker det ska finnas många tempel som man måste klura lite i, inte som man klarar på en kvart.
men tänk på om alla tempel e så där,,,,,,, tänk om de e misnt 8 tempel (kanske fler) o alla e skiiitsvåra <_<
hur kul blir det att spela sen då ;)
Men lol, tror du att de skulle göra 8 tempel med konstig gravitation?
Han menade att ett tempel skulle ha det.
Vore kul med det, men för likt Water Temple i OoT. Flyter vanligt och sjunker med Iron Boots, ungefär samma princip.
Jag tycker det skulle vara coolt med ett clown-tempel. :P
Typ, ett stort cirkustält som e förbannat med en förbannelse.
Bossen är en stor clown som kastar surdegspajer och är skit snabb :evil:
för mig så ska ett tempel vara fullt av gåtor tex att man ska jaga nåt djur
Du menar lite som Farfetch´d i Pokémon G/S/C? Fast mycket svårare? Bra ide.
det vore kul att ha ett tempel i ett moln och för att komma dit så måste man klättra uppför ett högt berg eller nått
det vore kul att ha ett tempel i ett moln och för att komma dit så måste man klättra uppför ett högt berg eller nått
:huh: Ok, isåfall ska det vara sista templet...eller näst sista. Det finns ju ett berg i Hyrule: Death Montain och man ska ju in i Hyrule. Undrar om Gorons och Zoras finns i Twilight Princess?