Hoppa till innehåll

Vad Är Det Som Blinkar Gult Vid Datorns Strömbrytarreläknapp?


Vitdom

Rekommendera inlägg

Är det någon som vet varför det blinkar gult vid datorns strömbrytarreläknapp? Jag har alltid undrar det. :huh:

 

Eftersom först trodde jag att det var processorn som arbetade, men det var det inte.. Eftersom när min processorandvändning stod på ca 80% blinkade det inte. Är det typ hårddisken eller?

Redigerat av Vitdom
Länk till kommentar
Dela på andra sajter

Nej asså vid datorns strömbrytarreläknapp blinkar det endast när datorn arbetar/tänker. Så det blinkar inte 24/7. Men jag tror faktiskt mest på hårddisken eftersom min sitter precis ovanför strömbrytar relä't.

 

Men vill iallafal att någon som är säker på detta skriver det eftersom att jag vill kunna felsöka min dators prestanda.

Redigerat av Vitdom
Länk till kommentar
Dela på andra sajter

Nej, det är en lampa på chassit som blinkar när något sparas. Jag hör till och med hårddisken arbeta, och lampan blinkar i takt! ;: Det brukar vara en lite burksymbol drevid den blinkande lampan, och den betyder hårddisk.

Det är ju den som sitter bredvid min on/off knapp jue XD

 

Till höger om den är det en burk (=

Länk till kommentar
Dela på andra sajter

Gå med i konversationen

Du kan skriva nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Gäst
Svara på det här ämnet...

×   Klistrade in som rich text.   Klistra in som vanlig text istället

  Endast 75 emojis är tillåtet.

×   Din länk har automatiskt inbäddats.   Visa som en länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa redigeraren

×   Du kan inte klistra in bilder direkt. Ladda upp eller infoga bilder från URL.

×
  • Skapa ny...