💬
Logga in
Fuska.se

Gud

429 svar · startad · 🔒 låst

Nivå 5 · Fuskare
#321
↗ till inlägget

@ WASD: Att Gud finns är något som flera religioner också hittat på. Och ska vi inte prata om religion här, så finns det inget att prata om.

Precis..

 

Off-topic

Och baserat på vad WASD sa om att kristendomen bara funnits i 2000 år, hur går de till ifall deras gud skapa allt.

Somsagt vem som helst kan säga vad som helst, och på den tiden var människorna lite lite lättare att manipulera och styra över, med hjälp av rädsla, rädslan för helvetet osv, kyrkan tjäna massor med pengar på detta.

 

On-topic

De finns massvis med gudar, och alla dessa gudar måste ju finnas antar jag, för man kan ju inte tro på en gud och inte den andra, när de båda har lika mycket bevis att backa upp sig själva med. Så egentligen borde man inte få tro på gud X och sedan påstå att gud Y är påhittad. Visst man kan väl tro på gud X och inte gud Y, men hur kul är de, leva på att tro på något, som i störst sannolikhet inte existerar.

Nivå 11 · Veteranfuskare
#322

Det är fortfarande din personliga åsikt att det med största sannolikhet inte existerar

 

Diskussioner om gud kommer inte så långt just p.g.a. det är subjektivt. Det du tycker är osannolikt tycker jag är troligt.

Nivå 5 · Fuskare
#323

Och varför tycker du det är troligt?

Nivå 11 · Veteranfuskare
#324

För att jag tror på att det mesta händer av en anledning.

Jag tycker också att världen, logiken, fysiken och matematiken är för storslagen för att bara råka finnas till.

 

Vad jag menar när jag säger "Gud" behöver inte vara att det är någon som bokstavligt talat har snickrat ihop alla planeter och sitter och kollar på oss. Jag tänker mer på att det troligtvis finns en högre ordning, en mening med allt, och detta kallar jag för Gud.

Nivå 5 · Fuskare
#325
↗ till inlägget

On-topic

De finns massvis med gudar, och alla dessa gudar måste ju finnas antar jag, för man kan ju inte tro på en gud och inte den andra, när de båda har lika mycket bevis att backa upp sig själva med. Så egentligen borde man inte få tro på gud X och sedan påstå att gud Y är påhittad. Visst man kan väl tro på gud X och inte gud Y, men hur kul är de, leva på att tro på något, som i störst sannolikhet inte existerar.

Eller också kan man tänka såhär: Jag tror på Gud. Så enkelt är det iaf för mig. Jag tror inte att det finns flera Gudar. Jag tror att det finns en Gud, och det är den ende Guden. Sen om det är den kristna, islamiska, judiska eller vad fan som helst spelar ingen roll. Jag tror bara att det finns en Gud.

 

Det är lustigt hur folk verkligen försöker motbevisa Gud, fast dom egentligen inser att det inte går, likadant som att troende inte kan bevisa sin tro. Man kan lika gärna ge upp. Ingen av parterna kommer någonsin att vinna. Och bara för att det finns teorier om hur universum skapats utan en Gud, så motbevisar det inte att det finns en Gud.

Nivå 11 · Veteranfuskare
#326

Ofullständighetssatsen/principen (tror jag det heter):

 

I varje matematiskt system (eftersom det som sker i världen kan beskrivas matematiskt så kan man väl se det som ett matematiskt system) som är avancerat nog att beskriva aritmetik för tal (vilket vår värld är mer än kapabel till) finns påståenden som varken kan bevisas eller motbevisas inom ramen för det systemet.

 

Alltså: Det finns saker som vi inte KAN bevisa eller motbveisa. Jag gillar att jämföra det med 2D-3D relationen. I en tvådimensionell värld finns det saker som man omöjligt kan göra eller förstå som är trivialt i 3D-världen.

 

För lite mer info om dessa "flatlanders" (kanske lite barnsligt men ändå intressant :P ):

 

Nivå 5 · Fuskare
#327

Intressant teori, så du påstår att big bang aldrig inträffade?

Nivå 11 · Veteranfuskare
#328
↗ till inlägget

Intressant teori, så du påstår att big bang aldrig inträffade?

Nej, det påstår jag inte. Det finns saker som pekar på att det inträffade och det kan ju inte direkt ignoreras.
10 May 2010
#329
↗ till inlägget

Anyone arrogant enough to reject the verdict of the judge or of the priest who represents the LORD your God must be put to death. Such evil must be purged from Israel. (Deuteronomy 17:12 NLT)

 

"If a man lies with a male as with a women, both of them shall be put to death for their abominable deed; they have forfeited their lives." (Leviticus 20:13 NAB)

 

If a man commits adultery with another man's wife, both the man and the woman must be put to death. (Leviticus 20:10 NLT)

 

Whoever sacrifices to any god, except the Lord alone, shall be doomed. (Exodus 22:19 NAB)

 

"But if this charge is true (that she wasn't a virgin on her wedding night), and evidence of the girls virginity is not found, they shall bring the girl to the entrance of her fathers house and there her townsman shall stone her to death, because she committed a crime against Israel by her unchasteness in her father's house. Thus shall you purge the evil from your midst. (Deuteronomy 22:20-21 NAB)"

 

"Suppose a man or woman among you, in one of your towns that the LORD your God is giving you, has done evil in the sight of the LORD your God and has violated the covenant by serving other gods or by worshiping the sun, the moon, or any of the forces of heaven, which I have strictly forbidden. When you hear about it, investigate the matter thoroughly. If it is true that this detestable thing has been done in Israel, then that man or woman must be taken to the gates of the town and stoned to death. (Deuteronomy 17:2-5 NLT)"

 

Samtliga citat är från bibeln. Enligt kristendomen skall man alltså döda icke kristna, homosexuella, kvinnor som inte är oskuld när de gifter sig etc etc. Finns måååååånga fler liknande citat från bibeln.

Jesus tog på sig straffet för allt. DÄRFÖR finns det idag förlåtelse för dem som tar emot det.

 

(osäker på om någon redan svarat på det här)

Nivå 12 · Mästerfuskare
#330

Ok. Så eftersom Jesus tog på sig ansvaret för alla människornas synder så är det ok att döda homosexuella, eller vad menar du?

 

Tog Jesus även på sig straffet för Guds synder? Finns ju gott om citat i bibeln där Gud säger att han skall döda varenda jävel.

Nivå 8 · Veteranfuskare
#331

Om Jesus är nu Gud enligt de kristna så märker man att i bibeln så skiljer det sig ganska mycket i och med vad Jesus gör och Gud gör.

11 May 2010
Nivå 13 · Mästerfuskare
#332
↗ till inlägget

Tog Jesus även på sig straffet för Guds synder?

Gud är helig, utan synd, därför kan gud göra vad han vill.
Nivå 12 · Mästerfuskare
#333

Ja, jo. Min poäng var nog snarare att Gud är en massmördare. Vet inte om en sådan är värdig tillbedjan!

Nivå 13 · Mästerfuskare
#334
↗ till inlägget

Ja, jo. Min poäng var nog snarare att Gud är en massmördare. Vet inte om en sådan är värdig tillbedjan!

Det är värdigt att tillbe honom ur synpunkten att han skall ha försoning över ens arma själv etc. Men jag kan inte tycka att det är vettigt att prisa och upphöja honom, om man inte är riktigt störd i huvudet och älskar lidande och död.
#335

Om Gud dödar någon, så är det rättvist. Gud skapade människan, men hon löd Honom inte (=synd). Gud kan inte tolerera synd eftersom Han är helig (=utan synd, perfekt), så i Gamla Testamentet gick det ofta till så att Gud dödade människor, t.o.m. hela städer. Eftersom Gud är helig och även människans Skapare har han ju såklart även full rätt att döma människan. I och med att det är Gud som sätter standarden för hur man ska vara så kan ingen människa leva upp till det. Med andra ord så spelar det ingen roll ifall man är en mördare eller bara tänkt en opassande tanke för att förtjäna Guds vrede eftersom Han själv är i andra änden av skalan.

Det är det perspektivet man måste ha när man läser GT.

 

Nu råkar det dock vara så att samtidigt som Gud avskyr synd av hela sitt hjärta så älskar Han också människan av hela sitt hjärta. Gud vill inte att någon ska hamna i helvetet, men om Han ska vara rättvis och helig så kan Han inte bara strunta i synden, precis som man i vårt samhälle måste ta straffet för de brott man begått även om man har bättrat sig eller är personligen älskad av domaren.

 

Guds lösning? Han har en son som Han älskar. Enda sättet för Gud att rädda människan var att skicka ner Honom, Jesus, till jorden för att leva ett liv utan synd och sedan rikta all sin vrede mot Honom istället. Eftersom Jesus är en oändlig Gud, mycket mer värd än hela mänskligheten, och utan egen synd, så kunde Han ta på sig allting. Tre dagar senare besegrade Han döden genom att uppstå från de döda.

 

Det här visar på Guds stora kärlek och nåd. Du har dock fortfarande en fri vilja att besvara Guds kärlek, vad skulle din kärlek annars vara värd? Du får själv välja om du vill gå till Jesus och bli förlåten. Det är när man är förlåten som man kan komma till himlen, dvs. hem till Gud för att vara med Honom, så som det var menat från början.

 

Gud är ABSOLUT värd all tillbedjan, respekt och kärlek. Det är människan som inte förtjänar ett smack. Det är från Gud som allt gott kommer, ge Honom inte skulden för djävulens eller människans verk.

 

 

Jag hoppas att det blev klart för er vem Gud är och vem Han inte är.

Nivå 16 · Legendfuskare
#336

Bra förklarat, Men det låter fortfarande fel att någon som inte tror på honom på grund av att de aldrig upplevt honom ska komma i helvetet för att de inte följer hans regler. Det är ungefär som att säga "Det finns hemliga regler som du inte får läsa. Men om du bryter mot dem får du ett straff!".

Nivå 5 · Fuskare
#337
↗ till inlägget

Bra förklarat, Men det låter fortfarande fel att någon som inte tror på honom på grund av att de aldrig upplevt honom ska komma i helvetet för att de inte följer hans regler. Det är ungefär som att säga "Det finns hemliga regler som du inte får läsa. Men om du bryter mot dem får du ett straff!".

10 budorden? Eller?

 

Mycket bra förklarat... Fick svar på en del saker själv där, som "Kristen agnostiker". Vill inte sätta mig i någon Religion, eftersom det känns... Sekt-aktigt när jag kommer in i en kyrka... Dock tror jag på Gud till fullo.

12 May 2010
#338
↗ till inlägget

Gud till fullo.

Hur? Hur kan du tro på gud? Vad tänker du när du tror på honom?

Nivå 13 · Mästerfuskare
#339
↗ till inlägget

Gud kan inte tolerera synd

I så fall är Gud inte allsmäktig.

 

↗ till inlägget
ge Honom inte skulden för djävulens eller människans verk.
Enligt den svenska protestantiska tron finns inte djävulen.

Senast ändrad:

#340
↗ till inlägget

Bra förklarat, Men det låter fortfarande fel att någon som inte tror på honom på grund av att de aldrig upplevt honom ska komma i helvetet för att de inte följer hans regler. Det är ungefär som att säga "Det finns hemliga regler som du inte får läsa. Men om du bryter mot dem får du ett straff!".

Jag förstår din tanke. Jag har själv funderat över det.

 

Romarbrevet 2:

"12Alla som har syndat utan lag skall också gå under utan lag. Och alla som har syndat under lagen skall dömas genom lagen. 13Det är inte lagens hörare som blir rättfärdiga inför Gud, utan lagens görare. 14Hedningarna har inte lagen, men om de av naturen fullgör lagens krav, då är de sin egen lag fast de saknar lagen. 15Därmed visar de att det som lagen kräver är skrivet i deras hjärtan; om det vittnar också deras samvete och deras tankar när tankarna anklagar varandra och försvarar sig. 16Det skall framgå den dag då Gud, enligt det evangelium jag har fått från Jesus Kristus, dömer vad som är fördolt hos människan."

 

Jag tolkar det här som att det är en sak att vara dömd utan att veta om lagen, och en annan om man är medveten om den, samtidigt som en människa någonstans alltid vet vad som är rätt eller fel (vi ser dock ofta att den vissheten lätt blir förvrängd eller helt enkelt ignorerad).

 

Däremot är Bibeln mycket tydlig om att det är bara i Jesus som det finns syndernas förlåtelse, och det måste också finnas en anledning till varför Jesus gav sina efterföljare i uppgift att predika budskapet om Honom i hela världen.

 

Senare i Romarbrevet står det:

Rom 10:

"9Ty om du med din mun bekänner att Jesus är herre, och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli räddad. 10Hjärtats tro leder till rättfärdighet och munnens bekännelse till räddning. 11Skriften säger ju: Ingen som tror på honom skall stå där med skam. 12Det är ingen skillnad på jude och grek; alla har samme herre, och han ger av sin rikedom åt alla som åkallar honom. 13Ty var och en som åkallar Herrens namn skall bli räddad.

14Men hur skall de kunna åkalla den som de inte har kommit till tro på? Hur skall de kunna tro på den som de inte har hört? Hur skall de kunna höra utan att någon förkunnar? 15Hur kan någon förkunna utan att vara utsänd? Det står skrivet: Skönt ljuder stegen av dem som bär bud om goda ting."

 

Exakt vad som händer med de som aldrig har hört om Jesus vet jag inte, men det är mycket viktigt att så många som möjligt får höra om Honom.

 

Här skulle jag vilja spela mitt "God works in mysterious ways"-kort. Otaliga gånger har jag både läst i Bibeln och hört andra kristna berätta hur Gud själv har tagit initiativet och fångat någons hjärta. Faktum är att jag tror att det alltid är så det går till på ett eller annat sätt. Abraham, Mose, Jeremia, Gideon och Paulus är bara några exempel från Bibeln. Gud ser saker som vi inte ser, t.ex. människors hjärtan och hur öppna de är för Honom.

Så även om jag inte vet allt så vet jag att Gud gör det.

 

EDIT:

↗ till inlägget

ge Honom inte skulden för djävulens eller människans verk.

Enligt den svenska protestantiska tron finns inte djävulen.

 

1. Betyder att han hatar synd. Det ligger inte i hans natur att tolerera synd.

2. Enligt Bibeln så finns han. Jag struntar fullständigt i vad "den svenska protestantiska tron" säger.

Senast ändrad:

🔒 Tråden är låst och kan inte längre besvaras.