Shaddy Skrivet 4 December 2006 Rapport Skrivet 4 December 2006 Vilka är de mest underhållande/minnesvärda bossfajterna nånsin i alla spel, alla kategorier, alla generationer? Flera av mina personliga favoriter finns i Resident Evil 4. Till exempel som när man blir tvungen att att ta motorbåten över sjön, och det där stora monstret dyker upp. Det enda vapnet som biter på den fula "fisken" är harpunen som finns i båten. Det är inte så jäkla svårt, men stämningen är ändå grymm. Och när Snake tvingas döda sin gamla kärlek i slutet av Mgs 3. Svårt och sorgligt. Sen så finns det väl ett antal Zelda-bossar som ligger nära mångas hjärtan. Speciellt djungelmannen i Majoras Mask tycker jag om att möta. Det finns självklart fler strider jag kommer ihåg. Men nu är frågan: Vilka bossfajter tycker ni är mest minnesvärda?
Gäst Kabby Skrivet 4 December 2006 Rapport Skrivet 4 December 2006 (redigerat) Alla från Ocarina of Time. Fast första bossen i Resident Evil 4 är osså riktigt kul, men för enkel... Metroid Prime (alltså bossen som heter Metroid Prime) var osså kul :D Redigerat 4 December 2006 av Kabby
Outsider Skrivet 4 December 2006 Rapport Skrivet 4 December 2006 Tror att det var när jag spöade den en boss i quake ^^ Det var riktigt länge sen så jag var en liten pojke och aatt spöa en boss var en stor sak :)
Gäst Ocelot Skrivet 4 December 2006 Rapport Skrivet 4 December 2006 i Metal gear solid 3 så var alla bossstrider historiska
Gäst Szellerie Skrivet 4 December 2006 Rapport Skrivet 4 December 2006 (redigerat) Jag blev helt förälskad i slutscenerna efter att man besegrat Ganon i Ocarina Of Time för flera år sen, men fajten mot Ganon talar vi inte om. Han är så jädra lätt.. Redigerat 4 December 2006 av reXXirT
Zeem Skrivet 4 December 2006 Rapport Skrivet 4 December 2006 Twinrova från Ocarina Of Time. Bästa i ett spel jag mött, då pratar jag om hela Spirit Temple.
Larath Skrivet 4 December 2006 Rapport Skrivet 4 December 2006 Jag gillade en del strider i shadow of colosseus(stavning).
Kuzune Skrivet 4 December 2006 Rapport Skrivet 4 December 2006 Twinrova från Ocarina Of Time. Bästa i ett spel jag mött, då pratar jag om hela Spirit Temple. Samma här.
Gäst Umbreon_Moon Skrivet 5 December 2006 Rapport Skrivet 5 December 2006 Jag gillar Majora, as-lätt om man har Fierce Deity, as-svår om man inte har.
Nomatic Skrivet 5 December 2006 Rapport Skrivet 5 December 2006 Jabu Jabu i OOT, var 7 bast och jag bara längtade tills jag kunde bli stor i spelet. Sen så är det faktiskt Twinrova. Varvade spelet 5 ggr just för att möta Twinrova
Gäst Helgon Skrivet 5 December 2006 Rapport Skrivet 5 December 2006 När man möter Misty po pokemonn glud!!!111
Kebabmannen Skrivet 6 December 2006 Rapport Skrivet 6 December 2006 Nja, väldigt svårt för mig.Jag gillar också Twinrova och Del lago ("fisk" bossen i RE4).Men den som jag tycker har varit roligast var nog den sista Sigma fighten i Mega man x 5.Den var svår och rolig.
Rekommendera inlägg