↗ till inlägget↗ till inläggetJag tycker att det här visar vilket djur som är farligast på jorden. Inte tigern och inte hajen som många tror. Utan människan. Jag tycker att det är så förfärligt dåligt av oss att låta allt runt omkring oss anpassa sig till våra handlingar. Den här videon klarade inte jag av att se på, och visst, jag kanske är känslig för sådana här saker men jag tycker att fler borde se i helhet vad som händer. Människan håller på att utrota allt liv på denna planet och om inte det här slutar så vet inte jag vad som kommer hända härnäst.
Den stora grejen är att vi inte kommer att utrota allt liv. Dem har ju redan "stora planer" att föra in utrotade djur i världen igen, genom kloning. Så vi kommer praktiskt sett att döda djuren tills dem utplånas, klona tillbaka dem, döda dem igen, klona tillbaks dem igen o.s.v.
Vetenskapligt kanske det låter bra, liksom "Så många djur har utplånats av människan, vi har rubbat ekosystemet. Vi måste föra tillbaks dem igen, då lever alla lyckliga i alla sina dagar"
Men om man tänker efter så är dessa bolag som gör såhär väldigt mäktiga och tar boplats i länder där man i princip kan göra allt, d.v.s. fattiga länder/U-länder så djuren kommer att utrotas igen. Hur mycket man än försöker stoppa det.
Människan kommer att utrota sin omvärld en dag eftersom vi är för själviska att klona är inte ett alternativ då det omöjligt kan stå som utbyte för de äkta djur raserna.